2402, 03 JAN 1997

(nastavak sa prve strane)

Prica sa naslovne strane

Enigma Covic

POSLEDNJA ODBRANA

" Prateci " sudbinu svoje vesti, DT je obavestio: da je gradonacelniku Beograda istekao mandat 4. januara; da on nije objavio saopstenje o tome na zahtev predsednika Srbije Slobodana Milosevica sa kojim je razgovarao 28. i 30. decembra, 3,4. i 6. januara; da je gradonacelnik trazio od predsednika da prizna pobedu opozicije u velikim gradovima, ukloni funkcionere SPS-a koji su kompromitovali i institucije sistema i svoju stranku (navodjeni su Nikola Sainovic, Gorica Gajevic i Branislav Ivkovic) i da se distancira od JUL-a, narocito od " militantne politike najvidjenijih aktivista JUL-a " (pominjani Zoran Todorovic i Slobodan Cerovic); da je predsednik rekao gradonacelniku da su ga, izgleda, prevarili neki saradnici iz SPS-a i JUL-a i da ce mu do kraja nedelje (11. januar) saopstiti rezultate " istrazivanja prevare " (To je uobicajeni Milosevicav manevar za kupovinu vremena, komentarisao je u DT-u visoki funkcioner SPS-a).

" Necu da budem oceubica " , objasnio je Covic zasto Milosevica " nije ostavio na cedilu " potpunim povlacenjem iz igrokaza o golubu i kundaku.

Druga strana, po izvoru NIN-a, predstavljena u cetvoroclanoj grupi JUL-a: Zoran Todorovic (apsolutno dominirajuca uloga), Nebojsa Maljkovic, Ljubisa Ristic i Slobodan Cerovic - odredila je svoju strategiju delovanja na nedavnom sastanku, ciji je kljucna tacka uveravanje predsednika Milosevica da se jedino u JUL-u nalazi ekipa koja mu moze pomoci.

" Neki od njih ubedjuju predsednika da se ne bavi reformama, jer nijedan istocnoevropski 'modernizator' nije preziveo promene koje je izazvao. Istovremeno zaklinju se Milosevicu da ce mu oni biti 'licna garda' koja ce ga braniti od rumunskog scenarija. Zauzvrat, traze promenu vlade, u kojoj bi JUL dominirao a ne bi bilo ni Mirka Marjanovica, ni Nove demokratije " , tvrdi izvor NIN-a izuzetno blizak JUL-u.

Kada je u nedelju (5. januar) " Politika " objavila komentar u kome najavljuje smene u vladi Srbije, izgledalo je da se ostvaruje pomenuta strategija za cijeg se glavnog tvorca smatra zakupac poljoprivrednog dobra u Banatu i robnih kuca u Beogradu.

U sredu po podne, po izvorima NIN-a jednako bliskim i JUL-u i SPS-u, Marjanovic je, i pored silnih minusa koje mu je predsednik Srbije ubelezio izmedju dva izborna kruga (kasnile penzije, blok tarifa, limitatori...), i dalje vidjen na premijerskom mestu. O ucescu Nove demokratije u vladi nije se moglo mnogo saznati iz prostog razloga sto se njen lider Dusan Mihajlovic povukao u " savrsenu izolaciju " na Povlen, posto je njegov govor sa zatvorene sednice Predsednistva stranke doziveo promociju u tiraznom " Blicu " ,nevidjenu u istoriji ovdasnjeg novinarstva. Ipak, sudeci po Mihajlovicevom odlasku na Povlen govoru i na osnovu njega pretpostavljenom sadrzaju pisama koja je odaslao i Slobodanu Milosevicu i Mirjani Markovic, moglo bi se zakljuciti da bi Nova demokratija mozda smatrala i za " bozje providjenje " da je izbace iz vlade Srbije.

Sef Nove demokratije jeste pogodna licnost za nastavak ove price jer su njegov decembarski intervju quot; Dnevnom Telegrafu " i boravak u Crnoj Gori ( " Doleceo 'cesnom' " , tvrdi jedan od prijatelja NIN-a iz Podgorice) dobra " kvaka " za njen nastavak.

Elem, Mihajlovic je preko " Dnevnog Telegrafa " porucio da su Gorica Gajevic, Nikola Sainovic i Branislav Ivkovic (likovi koje je naveo i Covic) nasankali predsednika Milosevica tvrdnjom da postoje zakonski osnovi za ponistavanje opozicione pobede na lokalnim izborima u velikim gradovima, a da je Zoran Todorovic " navukao " Dragana Tomica da " setace " proglasi " fasistima " . Smatralo se, zbog cestih razgovora Milosevic-Mihajlovic, da to ovaj drugi otvara prostor onom prvom za odlucnu akciju. Ali, tako nije ispalo. Sada se veruje da DT, pripovedajuci o tajnama " Nebojsine kule " ( Secate li se kako su u pesmi " Pocetak bune na dahije " , cetvorica dahija u Kuli Nebojsi iz testije sa vodom doznavali sudbinu?), po drugi put priprema teren predsedniku Srbije za " dostojanstven i odlucan " obracun " s njima " . Zato je, mozda, DT i precutao sednicu Izvrsnog odbora SPS-a na kojoj " zabludeli " Tomic krece u napad na Covica, posle cega naftas u pratnji prijatelja brzo odlazi, a gradonacelnik ostaje u srdacnom razgovoru sa visokim partijskim clanstvom.

" Niko nema pravo da odlaze povratak SRJ u medjunarodne institucije i zaustavlja oporavak nase ekonomije, pa ni predsednik Srbije, a narocito ne njegova supruga sa fantomskom organizacijom (JUL, primedba novinara), s kojom su u Srbiju dosli mnogi problemi " , recenica je Svetozara Marovica, posle Momira i Mila prvog coveka Crne Gore, iz izjave Radio Budvi, koju je u Beogradu, posle telefonskog poziva, prvi objavio Radio B 92, a cije je dodatno tumacenje NIN-u obecano, pa nakon konsultacija na vrhu poreknuto.

Sasvim je svejedno da li je ta recenica dokaz da Amerikanci ozbiljno pritiskaju Crnogorce (uz obilne ponude) da destabilizuju Milosevica i tako ga nateraju na priznavanje drugog kruga novembarskih izbora ili da je Mihajlovic sa Crnogorcima dogovorio " prag popustanja SPS-u ispod koga se nece ici " ili da su i Crnogorci njome hteli da sprece da Milosevic posegne za " kundakom na grani " . Jedino je vazno da i ona predstavlja ohrabrenje predsedniku Srbije da posegne za " golubom u ruci " .

I ovde prestaje navodjenje cinjenica, a citaocu NIN-a se ostavlja da odgonetne kraj igrokaza " Golub u ruci ili kundak na grani " .

# Dragan Bujosevic



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.