2406 , 07 FEB 1997

" Net Vest "

ZBRKA U REZIJI

Dalji tok pregovora sa Londonskim klubom zavisi od jugoslovenske vlade, a privatizacija PTT-a u pocetnoj je fazi

Kada se, svojevremeno, pronela vest da Ljubisa Ristic, po zanimanju pozorisni reditelj, kao clan vanparlamentarne stranke igra jednu od glavnih uloga u razgovorima sa " Nesnel Vestminster " ( " Net Vest " ) o angazovanju ove ugledne britanske bankarske grupe u privatizaciji PPT Srbije i povratku SRJ na medjunarodna finansijska trzista, mnogi su verovali da cak ni u Beogradu ne mogu biti tako neodgovorni. Posle su nas uverili da je bas sve moguce i sada su samo jos u Londonu zgranuti nad cinjenicom da jedan pozorisni reditelj komentarise vest da " Net Vest " vise nije savetnik jugoslovenske vlade u pregovorima sa Medjunarodnim monetarnim fondom i Svetskom bankom.

Krajem prosle nedelje je, naime, objavljeno da " Net Vest " nece vise biti savetnik vlade SRJ u pregovorima sa medjunarodnim poveriocima, ali da ce nastaviti sa radom na tehnickim poslovima u pripremi privatizacije PTT Srbije. Kako je NIN saznao u razgovoru sa Patrisom Hamzahi, portparolom " Net Vesta " , informacija objavljena u jugoslovenskoj stampi nije sasvim precizna: " Net Vest " je jugoslovenskoj vladi uputio pismo u kome je obavestava da je vise nece savetovati u pregovorima sa Medjunarodnim monetarnim fondom i Svetskom bankom (Londonski klub se ne pominje), kao i u pregovorima o odmrzavanju jugoslovenskih para u inostranstvu i izdavanju drzavnih obveznica na medjunarodnim finansijskim trzistima ( kao nacinu restrukturiranja duga). Odluka je posledica ocene da se na tom planu " ne moze postici progres zbog izmenjenog polozaja u kome se nasla Jugoslavija " , objasnjava gdja Hamzahi.

Sto se tice Londonskog kluba situacija ostaje status ljuo: za " Net Vest " tu sada nema posla, jer jugoslovenska vlada jos nije ispunila svoju obavezu da predstavnicima Kluba dostavi tehnicke podatke o ekonomskoj situaciji u SRJ, sto je uslov da se pomeri sa tacke na kojoj se nasla protekle jeseni. Kako " Net Vest " sa tim nema veze, jer je na potezu jugoslovenska vlada, savetodavna uloga oko Londonskog kluba se uopste ne pominje.

Pranje

Saradnja vlade SRJ i " Net Vesta " datira od proteklog leta, a uz nju su vezana imena tri visoka politicara: Slobodana Milosevica, Daglasa Herda i Poline Nevil Dzons. Po odlasku iz britanskog Forin ofisa (Ministarstva inostranih poslova) g. Herd (koji je bio ministar licno) i gdja Dzons (koja je radila " na Bosni " ) presli su u " Net Vest " . Diplomatska karijera im je omogucila da upoznaju Slobodana Milosevica, sto se onda pokazalo lukrativnim za njihovu novu firmu. Prica se potom seli u Beograd gde je, navodno, jednog jutra, tokom dorucka g. Herda i gdje Dzons sa Slobodanom Milosevicem, sklopljen posao izmedju PTT-a, Vlade SRJ i " Net Vesta " . Posto je ta vest obisla svet Daglas Herd je u nekoliko navrata kritikovan u britanskoj stampi kao covek koji spasava Slobodana Milosevica od opsteg medjunarodnog ignorisanja.

U konkurentnim londonskim bankarskim krugovima i medju tamosnjim i ovdasnjim novinarima smatra se da je ta kritika povod da se sada " Net Vest " odmice od jugoslovenske vlade. Na taj nacin, kazu, ova bankarska grupacija " pere " los imidz koji je u javnosti ostavila saradnja sa Slobodanom Milosevicem. Na to ih navodi i cinjenica da se nije odustalo od posla sa privatizacijom PTT-a, koja " Net Vestu " , prema tvrdnji londonskog " Opservera " , treba da donese deset miliona dolara i dobru pocetnu poziciju u drugim projektima privatizacije.

Patrisa Hamzahi za NIN kaze da kompanija u cije ime govori ne vodi poslovnu politiku na osnovu pisanja stampe. " Kad smo preuzeli posao mi smo posli od toga da je to u skladu sa politikom posle Dejtonskog sporazuma, u kome je jugoslovenska strana preuzela obavezu da sprovede ekonomsku liberalizaciju i demokratizaciju drustva. Nedavne akcije su Jugoslaviju udaljile od te obaveze pa se klima u svetu prema njoj promenila tako da ne mozemo raditi posao o kojem smo se dogovorili " , objasnjava gdja Hamzahi.

Tehnika

Sto se tice PTT-a u " Net Vestu " navode da je rec o poslu u zacecima i da se, za sada, sve svodi na tehnicke stvari, pa nema prepreka da se povereni zadatak valjano obavi. I zato nema razloga ni da se od tog posla odustane.

I mada sva zvanicna tumacenja " Net Vesta " isticu samo " nemogucnost da se dodje do progresa " zbog izmenjene " procene situacije u SRJ od strane medjunarodne zajednice " , jugoslovenska i svetska javnost odmah su odustajanje od savetodavne uloge u pregovorima sa MMF-om i Svetskom bankom preveli u " jos jedan udarac srpskom rezimu na javnoj svetskoj sceni, s obzirom da ga je zadao onaj koji je bio angazovan od jugoslovenske vlade da popravlja rejting SRJ u svetu " . Cak i ako to nije hteo " Net Vest " je, makar i na posredan nacin, svakako poslao takvu poruku u Beograd.

A Ljubisa Ristic? On je zaista sa Tomicom Raicevicem putovao u London na pregovore sa " Net Vestom " . Iza tog putovanja se smestila prica o nekom njegovom prijatelju - inace Pakistancu - koji je, kao, ugledan u tamosnjim bankarskim krugovima. A bankari sa kojima je NIN razgovarao u Londonu pominjanje doticnog gospodina (Pakistanca) proprate ironicnim sleganjem ramena, dok pozorisnog reditelja kao pregovaraca o pitanjima medjunarodnih finansija docekuju sa apsolutnom nevericom. Gospodin Ristic, inace, po Beogradu i sam o sebi siri predstavu kao o " coveku broj jedan " kad je posao sa " Net Vestom " u pitanju.

Zato nije ni cudo sto je bas od njega zatrazeno da komentarise odluku " Net Vesta " da vise ne bude konsultant za pregovore sa MMF-om i Svetskom bankom. " To nije tacno, to je obicna izmisljotina...dok im se placa oni ce raditi svoj posao i nece postavljati pitanja o unutrasnjoj politickoj situaciji " rekao je, tim povodom, pozorisni reditelj.

Sve sto je Patrisa Hamzahi, kao zvanicni predstavnik " Net Vesta " , imala da kaze na tu izjavu bilo je da joj ona nije poznata i onda je za NIN jos jednom procitala pismo upuceno jugoslovenskoj vladi.

Negde ima neka zbrka u reziji.

# Vesna Kostic



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.