2406 , 07 FEB 1997

Helmut Kol

NEMACKA NEMA NISTA PROTIV SRBIJE

Helmut Kol, nemacki kancelar, bio je iznenadjen prisustvom vise od 200 novinara na pres konferenciji -" Kancelar sam punih 14 godina i vec sam pomislio da sam pomalo dosadio novinarima. "

Imao sam srecu da me je Kolov sef za stampu primetio na vreme i, posle uobicajenog predstavljanja " NIN, Beograd, Srbija - Nikola Zivkovic " , kancelar je pazljivo saslusao moje pitanje a u njegovom tonu osecala se " dobra volja " . To nije nevazno, jer Kol ume da bude veoma ironican, pa cak i neugodan.

U Beogradu se demonstrira svakodnevno, mirno, sa mnogo dosetljivosti, humora, evo, vec 77 dana. Da li vas je, gospodine kancelare, Srbija iznenadila?

- Mi pozdravljamo ove dogadjaje u Beogradu, u Srbiji. To nije potrebno ni da kazem. Opravdane zahteve demonstranata i opozicije Nemacka u potpunosti podrzava. Nikada nisam krio svoje misljenje o Milosevicu. Bio sam medju prvim evropskim drzavnicima koji su osudili njegov rezim, u vreme kada su neki jos bili nesigurni u svojim sudovima. U potpunosti podrzavamo odluku Organizacije za bezbednost i saradnju u Evropi koja zahteva da Milosevic prizna pobedu opozicije.

Pa ipak, mnogi u opoziciji veruju da te podrske Nemacke i Evropske Zajednice nije dovoljno jaka; odnosno, da do sadan ije dovoljno energicno izvrsen pritisak na Milosevica da prizna pobedu opoziciji?

- Ne bih se sa time slozio. Mi smo pre nekog vremena u Bon pozvali jednog od lidera opozicije. Mislim da i to jasno govori o nasem stavu. Hteo bih da iskoristim ovu priliku da kazem da Nemacka nema nista protiv Srbije, niti je to ikada imala. Znam veoma dobro sto su Milosevicev rezim i njegova stampa pisali o meni i Nemackoj. Nemacka je od samog pocetka bila protiv nedemokratskog rezima u Srbiji, ali nikada nije bila protiv srpskog naroda. Mi sada vodimo pregovore da primimo Sloveniju u Evropsku zajednicu, a mozda jos i neku drugu od bivsih jugoslovenskih republika. Dugorocno gledajuci, mi nameravamo da primimo u Evropsku zajednicu sve bivse jugoslovenske republike, jer sve one pripadaju Evropi. To sto ja pricam nije nikakva tajna. To stoji u svim dokumentima Evropske zajednice. Ubedjen sam da ce i Srbija da bude primljena u Evropsku zajednicu. Ovaj protest u Beogradu, u Srbiji, daje mi za pravo da verujem da ce do toga sigurno doci. Da li sam bio jasan? Vi me pitate da nemacka vlada mozda ne vrsi dovoljno energican pritisak protiv Milosevica? Vi znate da Nemacka nije tu svemocna. Mozda neke druge drzave tu mogu da ucine mnogo vise nego Nemacka...

Nastavak samovlasca

Kako su nemacki mediji prokomentarisali pisanje " Elefterotipije " o Milosevicevom odlasku u Grcku i cime Kinkel preti predsedniku Srbije

(Specijalno za NIN iz Bona)

Da li Slobodan Milosevic, ocigledno nervozan i mozda vec upanicen, razmislja o uvodjenju vanrednog stanja ili konacno o koncesijama, cak o dizanju ruku i bekstvu?

Tim pitanjem, i nizom drugih varijacija na tu temu, sve intenzivnije se bave nemacki izvestaci i komentatori, narocito posle brutalnog nasrtaja policije na demonstrante u nedelju uvece na beogradskim ulicama. Do tog trenutka " u igri " je prevladavalo nagadjanje o " nacetom diktatoru " i " verovatnoci popustanja zahtevima opozicije " .

Takvo nagadjanje kulminiralo je u trenutku kad je iz Beograda stigla vest da se Milosevic s Momirom Bulatovicem dogovorio o prelasku na savezne funkcije predsednika, odnosno premijera Jugoslavije. To se htelo protumaciti kao da Milosevic tako zeli da izbegne odgovornost za tesku politicku krizu zbog kradje lokalnih izbora, s jedne strane, a s druge da, posto gubi kontrolu nad Srbijom, autoritet vrati preko Jugoslavije.

Logika toga salta vidjena je manje u formalnim razlozima (ustavna prepreka trecem mandatu predsednika Srbije), a vise u " cinjenici " da posle dva i po meseca mirnih demonstracija Milosevic " mora " da krene putem koncesija ili...

Bulevarski " Bild " je vest o Milosevicevom " preuzimanju savezne drzave " propratio senzacionalistickom informacijom na prvoj strani o pakovanju njegovih kofera za bekstvo u egzil. Pozivajuci se na jedan atinski list, ubedljivo najtirazniji dnevnik Nemacke je svoje milionsko citalastvo obavestio da se predsednik Srbije seli u Grcku.

Kao dokaze da se ta seoba zaista sprema, " Bild " je naveo da Milosevic odavno poseduje kuce u elitnim cetvrtima Atine, a da je sada kupio 15 metara dugu jahtu koju je registrovao u Velikoj Britaniji i da pregovara o kupovini jos jedne vile na Krfu.

Ta informacija u prvom trenutku nije privukla vecu paznju ovdasnje javnosti, valjda i zato sto se ucinila malo verovatnom, pored ostalog, zbog ranije i zvanicno nagovestenih pretnji primenom " drugih sredstava " (Kinkel: " Milosevic vrlo dobro zna koja su to sredstva " !), a nezvanicno su do javnosti dospela tri: najpre totalna politicka izolacija ( " S njim niko nece razgovarati " ), zatim blokiranje njegovih racuna u inostranstvu i na kraju, kao poslednje, otvaranje haske fascikle.

Sve je, dakako, nagovestavano za slucaj da Milosevic " zaista " ne prihvati izvestaj OEBS-a i ne prizna lokalne izbore od 17. novembra. Otud je logicno zvucala nagodba o prelasku na saveznu funkciju, ma koliko ona bila " cisto protokolarna " (mozda to, uostalom, vazi samo za Lilica!), pored ostalog i zato sto svojim racunima i imovinom u inostranstvu Milosevic mirno moze raspolagati " samo dok je na vlasti " , dakle kod kuce.

Nekoliko dana posle " Bilda " , medjutim, pricu o Milosevicevom odlasku u egzil obnovio je berlinski " Morgenpost " . U njegovoj prici pojavila su se dva nova elementa koji treba da doprinesu njenoj verodostojnosti. Prvo: list se pozvao na politicke i diplomatske izvore u Beogradu, u kojima se mnoze tvrdnje o predsednikovom bekstvu iz Srbije i egzilu u Grckoj. Drugo: to predstoji - uskoro.

Najzad je i " Velt " , jedan od vodecih listova Nemacke, dva puta, 29. i 30. januara, pisao o tome. U prvom tekstu je posao od toga da posmatraci u Beogradu tumace prelazak Milosevica na saveznu funkciju njegovom zeljom da se distancira od nemira posle anuliranja izbora.

" Nasuprot tome " , dodao je, medjutim, ovaj dnevnik, " juce su se u Beogradu pojavile spekulacije da Milosevic hoce da se preseli u Grcku ili na Kipar koji vazi kao poreski raj. Tamo je on, prema atinskoj 'Elefterotipiji', zasnovao takozvane off-shor firme. Novinar Tahis Mikas je napisao da te firme po njegovim nalozima obrcu milionske sume. "

U drugom tekstu, pod naslovom " Predsednik Milosevic dobar za mnoga prorocanstva " , egzil u Grckoj " Velt " navodi samo kao jednu od vise mogucnosti. Opet se pozivajuci na " Elefterotipiju " , dnevnik konstatuje da se u kupovini jahte Milosevicevo ime nigde ne nalazi, ali da je to " ipak sigurno " , a da on bekstvo sprema " za slucaj pada s vlasti " .

U Bonu, naravno, nema zvanicnih reagovanja na te spekulacije. Bonski poznavaoci prilika u Srbiji, doduse, u nezvanicnim razgovorima ocenjuju da je dvoipomesecna politicka kriza dospela do stupnja na kome se - nista ne moze potpuno iskljuciti.

Posle nedeljne brutalnosti, medjutim, spekulacije o bekstvu su zaboravljene. Nemacki komentatori ovih dana pisu o " losim izgledima za Srbiju " , o " pretnji ranjenog rezima krvavom eskalacijom " , o " opasnosti da i opozicija izgubi nerve " ... o tome da " na odricanje od samovlasca predsednik sigurno nije spreman. "

# MILENKO BABIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.