2409, 28 FEB 1997

(nastavak sa prve strane)

SRBIJA I CRNA GORA

BRATSTVO NA BRITVI

Rekavsi da je uveren da bi bilo potpuno politicki pogresno da Slobodan Milosevic ostane na bilo kom mestu u politickom zivotu Jugoslavije, crnogorski premijer je decidirano ukazao na to da je predsednik Milosevic covek prevazidjene politicke misli, lisen sposobnosti strateskog gledanja na izazove koji stoje pred nasom drzavom, u pogresnom okruzenju koje ga po vidjenom receptu autokratskih rezima, zarad svojih sitnih privilegija drzi u poprilicnom neznanju o realnim problemima Srbije i Jugoslavije te da politika koju on olicava nije politika za buducnost srpskog naroda, Srbije i Jugoslavije.

Ovako nedvosmisleno intonirani stavovi premijera Djukanovica naisli su na ostro, u trecoj Jugoslaviji nezabelezeno, reagovanje i po tonu i po vokabularu.

Razlog za ovakvo reagovanje provladinih medija u Srbiji verovatno lezi u hipersenzibilnosti srpskog rezima i njegovog predsednika, prouzrokovanoj visemesecnim demonstracijama u najvecim gradovima Srbije ciji je povod nepriznavanje rezultata novembarskih izbora.

U krugovima bliskim crnogorskoj vladi saznali smo da nisu iznenadjeni ovakvim reagovanjem medija u Srbiji koje kontrolisu SPS i JUL. Vrlo visoko rangiran izvor u crnogorskoj vladi, koji je zeleo da ostane anoniman, za NIN je rekao da istup premijera Djukanovica u " Vremenu " nije slucajan, da je isplaniran i da su unapred " uknjizeni troskovi " takvog istupa.

Razlog za to, kako kaze ovaj izvor NIN-a, jeste taj sto se nad Jugoslavijom natkrilila ekonomska nesreca koja bi se prolongirala unedogled ukoliko bi se Milosevic ponovo stabilizovao a potom nastavio s opstruiranjem ekonomskih reformi u Srbiji a i u Jugoslaviji sto bi dovelo do daljnjeg pogorsavanja nase ionako apokalipticne ekonomske situacije.

U napadima na gospodina Djukanovica jasno je naglasena omalovazavajuca nota, posebno usmerena na diplomatske aktivnosti crnogorske vlade kao i na vec razgranate ekonomske i politicke veze sa svetom, za koje, kako nas izvor kaze, velike zasluge ima gospodin Ratko Knezevic. Cini se da srpskom rezimu posebno smeta to sto premijera Djukanovica primaju u zvanicne posete u raznim evropskim zemljama pa i u SAD.

Poznat je dogadjaj koji se zbio u Sjedinjenim Americkim Drzavama za vreme Dejtonskih pregovora. Naime, tada je u poseti SAD bio i premijer Djukanovic koji je, ranije, vec imao ugovoren susret sa potpredsednikom SAD Alom Gorom.

Medjutim, potpredsednik Gor se, neposredno pre sastanaka, javio gospodinu Djukanovicu rekavsi mu kako ima sugestija da bi njihov susret trebalo odloziti jer bi on " mogao da ugrozi konstruktivnost u nastupu gospodina Milosevica na Dejtonskim pregovorima " .

Jednostavno, Milosevic je, koristeci Dejton kao alibi - do koga je Amerikancima bilo i jeste posebno stalo - onemogucio ovaj susret.

Nema sumnje da, kako tumaci nas izvor, crnogorsko rukovodstvo dozivljava predsednika Milosevica kao autenticnog predstavnika aktivnog neuspeha. Zbog toga je repertoar optuzbi gori od onoga koji je koristio politicki talog iz Srpske radikalne stranke kao sto su Acim Visnjic i Vojislav Seselj.

Posebno je apostrofiran blizak saradnik Mila Djukanovica g. Ratko Knezevic, sef crnogorske trgovinske misije u Vasingtonu. U komentaru novosadskog " Dnevnika " cak je receno da je " pre izbijanja rata na prostorima bivse Socijalisticke Federativne Republike Jugoslavije za tim istim Knezevicem Interpol raspisao poternicu " .

Ministar unutrasnjih poslova Crne Gore Filip Vujanovic je za NIN tim povodom kazao: " Ministarstvo unutrasnjih poslova Crne Gore nema apsolutno nikakvih saznanja da je za gospodinom Ratkom Knezevicem raspisana potjernica Interpola. Da je raspisana, ona bi po tehnologiji njene dostave morala biti upucena Ministarstvu unutrasnjih poslova Republike Crne Gore. Kako tu potjernicu nas MUP nije dobio, sasvim je izvjesno da ona nije ni raspisana. Plasiranje takve lazne informacije predstavlja ociglednu insinuaciju. " Ljudi iz crnogorskog vrha, kako svedoci nas izvor, ne zele sudbinu gospodina Milosevica koji se pece na gradelama vlastitih ciklicnih poraza a posebno ne zele da budu kmetovi federacije utemeljene na ideologiji koja je dozivela definitivan istorijski krah u svetu.

Sekretar za informisanje u vladi Crne Gore Bozidar Jaredic, komentarisuci nastalu situaciju, kaze za NIN: " Intervju predsednika vlade Crne Gore Mila Djukanovica dat je u kontekstu potrebe brzeg rjesavanja dosta krupnih problema u zajednickoj drzavi. Kad smo sacinili program - ne samo za Crnu Goru nego i za Srbiju - otvaranja nase drzave prema svijetu kroz niz promocija, jednako smo govorili kako o saveznoj drzavi tako i o Crnoj Gori. Mi smo u Crnoj Gori stvorili demokratski ambijent kao i uslove za razvoj trzisne privrede zbog kojeg nas svijet sada prihvata. Kad smo pocetkom ove godine s velikim sansama krenuli u brze povezivanje sa svijetom, kad su postojale realne sanse da se nas status regulise u svim medjunarodnim organizacijama, kad smo ocekivali da ce stvaranje of sor kompanija i of sor zone u Crnoj Gori omoguciti brzi razvoj nase zemlje, vidjeli ste da su tromjesecna zbivanja u Srbiji sve to stavila u stanje mirovanja, cak nas jos vise unazadila. Nema nikakve sumnje da je reagovanje gospodina Mila Djukanovica bilo usmjereno samo u tom pravcu. "

Na nase pitanje da li se moze reci da je ovo jedan od znakova ozbiljnijeg zahladjenja odnosa izmedju Srbije i Crne Gore, sekretar Jaredic odgovara: " Nije prvi put da se u jednom dijelu provladinih listova u Srbiji objavljuje da Crna Gora ide putem nekakvog otcjepljenja od Jugoslavije. Blago receno, to jednostavno nije tacno. Citav nas program, citava nasa izborna kampanja bila je u sloganu zajednicke drzave sa Srbijom. Naglasavam, mi smo sasvim okrenuti zajednici koju zelimo da tvorimo sa Republikom Srbijom ali apsolutno na ravnopravnim osnovama.

Mi se nikada nismo niti cemo se sluziti takvim rjecnikom. Imali smo prilike da i ranije odgovaramo na napade na naseg premijera koji su dolazili iz krugova koji su i sada nastupili ali smo uvijek racunali da covjek koji govori o drugome uvijek najvise govori o sebi. "

O jos jednoj vaznoj cinjenici Bozidar Jaredic je izneo stav vlade Crne Gore. Rec je o intervjuu Bozidara- Boba Radovica u kojem je ovaj biznismen, izmedju ostalog, rekao da Crna Gora znatan deo prihoda ostvaruje svercom cigareta.

" Zeleo bih prvo da kazem " , napominje gospodin Jaredic, " da je Bozidar Radovic licnost koja ni priblizno nema nivo i znacaj kojim je sebe predstavio u tom intervjuu. On je jedan mali privrednik. Nije nikada radio za crnogorsku vladu niti se bavio velikim biznisom.

Sto se cigareta tice,mi smo jos prije pet-sest godina javno iznijeli da to za nas nije nikakav sverc, da je to samo tranzitni posao kroz Crnu Goru. Rijec je o stranim kompanijama koje preko Crne Gore vode trgovinske poslove. Kuda ide roba u reeksportu, to je najmanje bitno i nas ne zanima. Nama je bitno da oni obavljaju poslove preko Crne Gore, da imaju sigurnost da dovoze robu, da tu robu u Crnoj Gori skladiste... Mi za te ucinjene usluge naplacujemo taksu. To smatramo potpuno legalnim poslom kao sto je to legalan posao u svim drzavama koje se bave davanjem usluga za reeksport. "

Na istu temu osvrnuo se i ministar unutrasnjih poslova Crne Gore Filip Vujanovic:

" Sto se tice Bozidara-Boba Radovica, MUP Crne Gore nema nikakvih saznanja da se bavio trgovinom cigareta niti je bio pod policijskom istragom bilo koje vrste u odnosu na promet cigareta.

Svojevremeno mi se obratio jednim dopisom trazeci da Ministarstvo unutrasnjih poslova Crne Gore demantuje izjave nekih italijanskih medija da je on uhvacen u nedozvoljenoj trgovini oruzjem. Buduci da je to bila informacija koju su objavili italijanski mediji, smatrao sam da on to treba da demantuje tamo. "

Sve u svemu, moze se reci da je mnogo faktora u igri kada je rec o odnosu " dva oka u glavi " . Cinjenica je da danas crnogorsko rukovodstvo Milosevica ne dozivljava na nacin na koji je Mestrovic zamisljao svoje junake kosovskog ciklusa i neminovno se namece pitanje krajnjeg ishoda vise nego zaostrene situacije izmedju dve republike jugoslovenske federacije.

Vec pominjani visokorangirani izvor blizak vladi Crne Gore tvrdi da je Milosevic krenuo sa Kosova i da ce na njemu zavrsiti svoj puni krug u prazno.

Takodje, upozorava nas izvor, dalje nepoverenje Socijalisticke partije Srbije prema crnogorskoj vladi i crnogorskom rukovodstvu ispoljice se, najverovatnije, u ostrom vidu vec prilikom konstituisanja savezne vlade.

To je posebno vazno zbog cinjenice da ce, recimo, ocekivani spoljnotrgovinski deficit Jugoslavije na osnovu januarskih pokazatelja a projektovan za ovu godinu iznositi oko dve i po milijarde americkih dolara. Znajuci da se devizne rezerve Republike Jugoslavije krecu u iznosu od oko 300 miliona dolara, od cega je 150 u zlatu, nije potrebno biti ekonomski ekspert da bi se sagledala sva ozbiljnost naseg polozaja. Ostaje, dakle, oko dve milijarde i sto miliona dolara nepokrivenog deficita koji se nece moci pokriti i zbog cega ce doci do strahovite destabilizacije dinara a samim tim i nase drzave.

Takodje, ne treba zaboraviti da Srbija ponovo moze postupiti na nacin na koji je postupila za vreme vlade Radomana Bozovica kad je kod Prijepolja zaustavljena sva roba za Crnu Goru i kada je cak Vojska Jugoslavije svoje jedinice u Crnoj Gori snabdevala helikopterima.

Nije, za kraj, nevazna napomena naseg kompetentnog izvora da Milosevic od svih iz crnogorskog rukovodstva komunicira samo sa Momirom Bulatovicem koji se, kako kaze nas izvor, " adaptirao na ulogu covjeka u Milosevicevoj sjenci " i koji iz Beograda neretko dolazi " prepariran " Milosevicevim " idejama " ali koji, i pored svega, vrlo uspesno obavlja krajnje delikatnu ulogu jedine veze izmedju dve clanice federacije.

Ko ce u ovom sukobu preteci, videcemo.

Mozda ce konacno Savezna skupstina postati vazno mesto jugoslovenske politike ukoliko, recimo, Demokratska partija socijalista Crne Gore s opozicionim poslanicima iz Srbije i Crne Gore oformi vecinu u parlamentu. Naravno, ukoliko srpski radikali budu hteli da sruse Milosevica i ovakvu ekonomsku situaciju - u sta je tesko poverovati.

Jer,kako rece gazda Jezda: " Biznis je biznis a pos'o je pos'o. "

Crna Gora Hongkong na Balkanu

Boraveci u Crnoj Gori, nekadasnji licni savetnik bivseg predsednika SAD Dzordza Busa za oblast poreske politike i medjunarodnih finansija rekao je da je prosecan gradjanin Crne Gore 1950. godine bio bogatiji od prosecnog gradjanina Hongkonga a da trenutno gradjani Hongkonga imaju dvadeset puta veci dohodak nego gradjani Crne Gore. Ustvrdio je da je razlog tome politicki sistem i nasledje iz proslosti komunizma. Istakao je, sto je posebno vazno, da je crnogorski model privatizacije odlican. To je bilo od velikog znacaja za mnoge svetske biznismene da krenu put Crne Gore.

Pavle Dimitrijevic, poznati jugoslovenski poslovni covek koji zivi u Njujorku (cuveni menadzer nekada legendarnog fudbalskog tima " Kosmos " ), govoreci upravo o ovoj temi, rekao je da svetski biznis trazi nova mesta na koja imaju potencijale i resurse ne samo za turizam vec i za ostale privredne oblasti. " Zelim da kazem " , navodi kaze gospodin Dimitrijevic, " da sam ponosan sto crnogorska vlada uspeva u teznji za ekonomskim i politickim preobrazajem Crne Gore. Apsolutno ohrabruje otvorenost vlade Crne Gore za ekonomsko integrisanje, prestrukturiranje u pravcu trzisne ekonomije. Zao mi je samo sto je srpsko rukovodstvo u tom pravcu dosta rigidno i usporeno i cini mi se bez stvarne zelje da nesto kapitalno promeni.

Ja sam u Crnu Goru doveo mog prijatelja Dejvida Snajdera, jednog od trojice vlasnika glasovite americke firme 'Hanover'. Ta firma je jedna od najvecih firmi za skladistenje i distribuciju raznovrsne robe. Pre dve godine bila je druga firma u Sjedinjenim Americkim Drzavama za skladistenje alkoholnih pica sa godisnjim obrtom od preko sto miliona dolara.

On ce u slobodnoj zoni u Baru, najverovatnije, otvoriti ogranak svoje firme sto ce biti znacajno ne samo za barsku regiju vec za celu Crnu Goru pa i Jugoslaviju. "

U kracem razgovoru sa gospodinom Snajderom, on nam je rekao da je ne samo iznenadjen lepotama Crne Gore, ljubaznoscu i strucnoscu ovih ljudi vec i podrskom celnika iz rukovodstva Crne Gore. " Lokacija Bara je " , smatra g. Snajder, " izuzetno zanimljiva interesantna jer je jedina adekvatna luka za poslove kojima se ja bavim na ovom prostoru. To je, u stvari, najveci moj interes iako se niukom slucaju ne sme zanemariti jugoslovensko trziste koje ima vise od deset miliona stanovnika.

Verujem da ce novo politicko opredeljenje u Jugoslaviji vrlo brzo pretvoriti vasu zemlju u modernu evropsku ekonomiju.

U novom politickom svetlu koje nude gospoda Milo Djukanovic i njegov savetnik Ratko Knezevic Crna Gora, a nadam se i Jugoslavija, vrlo brzo ce naci mesto na svetskoj ekonomskoj mapi.

S ovakvim liderima, verujem, doci ce do radjanja nove Jugoslavije koja ce biti utemeljena na postulatima modernih evropskih demokratija. Kao americki poslovan covek, mislim da ce sve sto se desava u Jugoslaviji ubrzo preobraziti vasu zemlju. Ja sam samo pionir u ovim ekonomskim promenama - a mi Amerikanci to volimo. "

Ratko Knezevic, sef trgovinske misije Crne Gore u Vasingtonu

Evita je umela da peva

U kolikoj meri je tacna ocena da je stvaranje trgovinskih misija Crne Gore po svetu samo uvertira za otvaranje pravih diplomatskih predstavnistava?

- Ta nasa misija u Vasingtonu nije osnovana kao paralelni diplomatski politicki centar vec je organizovana prije svega da bi omogucila adekvatnu promociju crnogorskih ekonomskih i finansijskih interesa buduci da je Vasington danas najvece trziste slobodnog bankarskog kapitala, jer taj grad ugoscuje MMF, Svjetsku banku, Eksport-import banku SAD kao i ostale najznacajnije kreditne institucije.

Osnovni smisao trgovinske misije Crne Gore u Vasingtonu jeste da zastiti crnogorski interes, crnogorski specifikum kako bi se pomocu te misije otvorio put na finansijsko trziste i privukao neophodan kapital u Crnu Goru cime bismo ubrzali nas ekonomski razvoj.

Ne vidim nikakvog razloga zbog cega bi Crna Gora bila izuzeta od pristupa medjunarodnom trzistu kapitala. Zbog toga smo tamo i nastavicemo da radimo u Vasingtonu.

Kako komentarisete napade na premijera Djukanovica i vas licno u srpskim medijima?

- I vi i ja odlicno znamo da su to davnasnji metodi Miloseviceve " kuhinje " . Milosevic je covjek kome su permanentno potrebni sukobi, koji neprestano zeli da odrzi politicku kriticnu masu u stanju stresa kako bi iz sukoba koje sam izazove mogao izlaziti kao " pobjednik " i cime o sebi stvara sliku uspjesnog politicara. Na srecu, vrijeme njegovih " pobjeda " je proslo i mislim da je i on sam svjestan cinjenice da je na silaznoj putanji. To je covjek koga danas nijedna strana drzava nece da primi kao svog gosta. Takav covjek ne treba Crnoj Gori a, siguran sam, ni Srbiji.

Valjda je svakom jasno da i g. Djukanovic i ja mislimo na ekonomiju i na profit. Vi dobro znate da se i crnogorska vlada i crnogorski parlament sistemom zakona koje su usvojili u prosle dvije godine opredijelili za servisnu ekonomiju (finansijske i konsalting usluge, liberalni porezni pristup, slobodna trgovinska zona). Takvom konceptu servisne privrede izuzetno odgovara trziste u zaledju od 10 do 11 miliona ljudi. Dakle, onaj koji protura tezu da mi razbijamo Jugoslaviju o ekonomiji nema pojma.

Narodu je dosta proizvodnje neprijatelja, potrebna nam je proizvodnja robe i usluga koje donose blagostanje.

Dakle, nije rijec o sukobu onih koji su za Jugoslaviju i onih koji su za samostalnu Crnu Goru, rijec je o sukobu haosa i razuma, iracionalnog i logike, zastarjelog i modernog - tu se valjda zna ko je na kojoj strani.

Oznaceni ste kao " problematican covek " ?

- Imam cistu karijeru i oni to vrlo dobro znaju. Neukusno je o sebi govoriti, narocito kad se to mora raditi u superlativima - a ja sam covjek od ukusa.

Bilo bi bolje onima koji pisu takve tekstove kao i njihovim nalogodavcima da razmisljaju o cinjenici da je na listi FBI mafija Jugoslovenske udruzene levice tretirana isto kao i ruska mafija i da ih americki organi pomno prate i analiziraju.

U Srbiji vise nije rijec o komunistickom niti o boljsevickom rezimu vec o latinoamerickom diktatorskom sistemu. Razlika je samo u tome sto je Evita Peron bila lijepa zena i umjela da pjeva.

Vidite, taj bracni par je iz Jugoslavije otjerao Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu a sad hoce da otjera i Crnu Goru.

Mislim da je razlog tome sto gospodin Milosevic moze da bude jos jednom predsjednik Srbije samo na taj nacin. Da bude predsjednik nezavisne drzave Srbije. Prema tome, njemu je u interesu da razbije Jugoslaviju, da izazove sukob, da dovede Jugoslaviju do tacke razbijanja kako bi mogao da proglasi vanredno stanje u Srbiji i postane njen novi predsjednik.

# LUKA MICETA



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.