2428, 11 JUL 1997

GUVERNER BANKE

POVRATAK "STAROG" COVEKA

Svojevremeno je Dusan Vlatkovic, kao guverner, potpisao odobrenje za rad Dafininoj banci. Njegov povratak mozda sluti da nam se nesto sprema

Nikom zivom nije palo na pamet da bi Dusan Vlatkovic, ministar finansija u Vladi Srbije, ponovo mogao postati guverner Narodne banke Jugoslavije, pa valjda ni njemu samom. Ali, zato je palo onome koji je sebe zaduzio da misli o svim vaznim funkcijama u zemlji i brine da na njih dodju pravi ljudi.

Mesecima se ocekivalo da Crnogorci napokon prihvate predlog srpske strane da prvi covek Centralne banke bude Nikola Stanic, direktor "Investbanke", posle godinu dana "obezglavljenosti", jos od smene Dragoslava Avramovica. Taj pristanak, uprkos pritiscima, nije docekan, a javnost nije saznala sta to Crnogorci Stanicu toliko zameraju. Odnosno, saznala je posredno, kad je Svetozar Marovic, predsednik Skupstine Crne Gore, tek nedavno, vise teoretski, objasnio koji se to kvaliteti traze od guvernera koga bi oni podrzali. Marovic je jasno rekao da bi "taj covek" morao da poseduje, pored strucnog ugleda, moralnu cvrstinu i kredibilitet, da nam se ne ponovi haos od Bozica, zbog nelegalne emisije nekoliko stotina miliona dinara, o cemu Narodna banka nije obavestena, ili je obavestena kasno. On je podsetio i na cinjenicu da kod ljudi jos postoji strah od one razorne hiperinflacije.

I taman kad se u srpskim finansijskim krugovima nagadjalo ko bi to odavde mogao odgovarati zadatom opisu - iskrsnuo je Dusan Vlatkovic. To jest, nije on sam iskrsnuo, nego ga je na samom kraju svog predsednickog mandata predlozio Zoran Lilic, a poslanici Savezne skupstine (dakle, i Crnogorci) prihvatili. Ovo resenje u finansijskim krugovima tumaci se kao kompromisno - posmatraci kazu da je u ovako usijanoj atmosferi Crna Gora pokazala malo dobre volje i "zazmurila na jedno oko". Nije stvar u tome da u celoj Srbiji zaista ne postoji bolje kadrovsko resenje, vec da se trazio (i nasao) covek koji ce "pasovati" na ovoj vaznoj funkciji ukoliko Slobodan Milosevic bude zaseo u fotelju predsednika savezne drzave. Narocito u slucaju da on ipak prosiri ustavna ovlascenja i prilagodi ih svojoj dosadasnjoj meri.

U tom slucaju, poslednje sto ce se od prvog coveka Centralne banke traziti, bice nezavisnost i sklonost ka samostalnom odlucivanju. Pogotovu sto ona milijarda dolara od prodaje PTT-a nije vecita. Izbori se blize, a gladnih usta, i u bukvalnom i u prenosnom smislu, sve je vise.

"Kad god pomislim da vlast ne moze naci gore resenje, ona me demantuje", komentarise rezignirano jedan ugledni bankar kako izbor novog guvernera, tako i prethodno predlagane kandidate. Izbegnuta je bar, kaze, apsolutno najuzasnija mogucnost - da na to mesto zasedne Ljubomir Mihajlovic, direktor Komercijalne banke, koju inace u poslednje vreme potresaju brojne afere. Pitanje je, medjutim, koliko je on uopste bio ozbiljan kandidat, a koliko je sam protezirao svoju "kandidaturu", po sistemu "sto je babi milo..." Dusanu Vlatkovicu niko, svakako, ne moze osporiti kompetentnost, jer je ceo radni vek proveo u finansijama. Problem je njegov minuli rad na mestu poslednjeg guvernera sad vec raspadnute SFRJ. Do sada, bar javno, nije optuzivan da je i sam doprineo rasturanju bivse Jugoslavije, osim ako se i necinjenje ne smatra krivicom. Vlatkovic je, naime, mirno posmatrao cuveni upad Srbije u platni sistem zemlje, sproveden supertajnom emisijom dinara, za koju je tadasnji premijer Ante Markovic saznao zahvaljujuci anonimnoj dostavi, ali kasno, kad mu je cvrsti dinar vec srusen. To je, izmedju ostalog, Slovencima posluzilo kao krunski dokaz da se sa Srbijom vise ne moze, pa su krenuli (da li gurnuti, ili sa dobrim izgovorom) u otcepljenje. Guverner Vlatkovic, koga je polozaj obavezivao da reaguje i odlucno brani monetarni sistem savezne drzave, nije se oglasavao. Da li je bilo njegovog udela u ovoj operaciji - nije dokazano, ali i ako nije, svakako je morao znati sta radi njegov podredjeni, guverner tadasnje Narodne banke Srbije Borislav Atanackovic.

Jos jednom se Dusan Vlatkovic drzao kao da nije odavde: Narodna banka je, za njegovog mandata, pa dakle sa njegovim potpisom, dala odobrenje za rad famoznoj "Dafiment banci", tolerisala rad "Jugoskandika" i sijaset takozvanih stedionica. Ko god je hteo (odnosno, koga je vlast za to zaduzila), mogao je na svakom cosku, pod firmom "stedionica" i sa obecanim astronomskim kamatama, da pokupi devize lakovernom i lakomom narodu. Jedan od patenata iz tog doba bio je i takozvani ziralni otkup deviza, a rezultat svega toga - zamah hiperinflacije nezapamcene u novijoj istoriji.

Ucinke "guvernerovanja" Dusana Vlatkovica (i njegovog naslednika Borislava Atanackovica koji je na tom mestu bio svega mesec dana, a onda iznenada preminuo), morao je da popravlja Dragoslav Avramovic. On je doveden da zaustavi hiperinflatorni vrtlog i stabilizuje dinar. Avramovic je povereni zadatak obavio. Kako je ispracen sa tog polozaja, znamo, a neki se mozda posle svega i stide. Kad je Avramovic pomenuo privatizaciju, Vlatkovic je smatrao da takav radikalan potez nije neophodan, a kad je guverner promovisao svoj Program 2, srpski ministar finansija je izjavio da za to nije vreme dok traju sankcije. Ima, ipak, trenutaka i kad je deklarativno pomagao Avramovicu - javno je obecao da ce se pronaci mangupi (moglo se zakljuciti, bez obzira iz cijih redova), koji su uzdrmali kurs dinara: "Vlada ce uperiti prst u krivce za monetarni udar, kad se sagledaju sve cinjenice i obrade pribavljeni podaci", rekao je Vlatkovic i obecao da ce ti krivci pred lice pravde biti izvedeni za nedelju dana. Od tada je proslo dve godine, a onaj prst jos visi u vazduhu.

Nije se Vlatkovic proslavio ni u vezi s problemom starih stedisa - kad je tokom njegovog mandata postalo jasno da ce ulozi biti zarobljeni i kad su pocela ogranicenja isplata deviza, guverner je sa svim svojim autoritetom bio kategorican: "Niko, ponavljam, niko, nema pravo i ne pomislja da u tome bilo sta menja i informacije o navodnim promenama su zlonamerne." Posle se zaboravilo na pravo, osim sto su oni zlonamerni bili u pravu.

I sad se na svoje staro radno mesto vraca Dusan Vlatkovic. Za njegovog mandata jedna drzava se raspala, a nacionalna valuta je totalno unistena. Pred drugi mandat i ova skracena Jugoslavija se klima, a i dinar se nesto poslednjih dana unervozio. Daj boze da grese oni pesimisti koje podilazi ledena jeza...

BILjANA MILOSEVIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.