2434, 22 AVG 1997

Junaci naseg doba

KASANDRINE SUZE

Koraima Tores je zgranuta kako priredjenim joj docekom, tako i svojim talentom

Posrecilo mi se prosle subote, dvaput sam video Kasandru! Licno, dakle, u Knez Mihailovoj, sa Koraimom Tores oci u oci. Prvi put, ide Koraima od Kalemegdana, drzi nekog tipa za ruku, ja ka Kalemegdanu. Drugi put obrnuto: ona ka, ja od... Tip nista ne primecuje.

Ali tu su telohranitelji, narocito fotoreporteri, guraju bez milosti. Guraju i Srpkinje, sredovecne i starije, zalne nad sudbinom Ciganke iz Venecuele, cija je nevinost, u seriji, bez odgovarajuce zastite. Dirnute su i placu, sto nije tesko razumeti kad se zna da je televizijska serija "Kasandra" belezila nezapamcen uspeh svuda gde su suze jeftine, a zivot skup. (Zivot u smislu pukog prezivljavanja, inace je ovde i zivot jeftin). Odgurnut tako, povukao sam se iz Knez Mihailove i iz zivota Koraime Alehandre Tores Dias.

Kad dobro razmislim, ne zalim. Nije muski to reci, ali mi je istina milija od muskosti: Koraima Tores ne cini se u prirodi onakvom kakva je na malim ekranima nasih TV prijemnika; u prirodi je oniza, malcice zdepasta, sirih kukova i neizvesnog talenta. Rekao bih da na Ziselu (smotra narodnog stvaralastva) u Malom Crnucu ima isto toliko darovitih glumica, ako ne i darovitijih. I isto toliko bucmastih.

Turneja gospodje Tores Dias po SRJ, i u okviru naseljenih mesta u SRJ, bila je vrlo pompezna, svuda u znaku histerije i gluposti. Narocito su se uzbudjivale majke koje su ocekivale da im kceri lice na Kasandru, to jest Koraimu Alehandru. Zamislite roditeljku kojoj je milije da joj dete ne lici na sebe, ni na nju koja ga je rodila, nego na trecerazrednu glumicicu iz prijateljske doduse, ali daleke Venecuele! Covek bi pomislio da se radi o vrednim novcanim nagradama na konkursima slicnosti sa Kasandrom - sto je kulturna dosetka organizatora turneje - ali ne! Prva nagrada najslicnijoj bile su knjige u vrednosti od deset hiljada dinara! Sta ce knjige onoj koja lici na Kasandru; i ko ce sve to procitati!? A da ih proda, ne moze: ko ce da ih kupi!?

O cemu se radi? O prestizu? (Ne znam kako vi, licno vise volim da licim na sebe, cak i na ovakvog kakav sam). Dublji posmatraci drustvenih fenomena vide to kao bekstvo od sebe, otpor opstem sivilu u kome zivimo, pokusaj promene sumorne stvarnosti u idilu nestvarnosti, s tim sto se podrazumeva ljubav do groba. Dolazim na isto sa dubljim posmatracima drustvenih fenomena, ali drugim putem. Drzim da su Kasandrine suze u kojima se kupamo rezultat malogradjanstine koja nam je imanentna i malogradjanskog drustvenog ambijenta koji je porodio malogradjansku vlast. Jedno proizilazi iz drugog, skladno se dopunjuju...

Teza je komplikovana zato sto je ucena; sada bih se vratio pitanju zasto je u medijima (nekad sredstva javnog informisanja) tako zapazena i toliko komentarisana poseta Koraime Tores Srbiji i Saveznoj Republici Jugoslaviji. Zato sto je setnja crnomanjaste Venecuelanke od stadiona do stadiona, uz otvaranje novih fantomskih pogona novokomponovanih bogatasa, deo predizborne kampanje, zna se cije. Idol mase (Kasandra, tj. Koraima) trebalo bi da pokaze masi kako je ovdasnja vlast spremna da joj dovede idola cak iz Latinske Amerike, a masa ce, racuna rezim, valjda umeti da ceni ko joj je to ucinio, kada 21. septembra u ranim jutarnjim casovima izidje na upravo otvorena biracka mesta.

Iako je portparol vladajuce Socijalisticke partije Srbije Ivica Dacic demantovao vezu Koraime Tores sa predizbornom kampanjom, a nije ni vidjen u njenoj pratnji, zna se da su organizatori dolaska bliski toj partiji i njenom koalicionom partneru, Jugoslovenskoj levici. (O tome na kraju). Ostaje, medjutim, pitanje otkud i cije su tolike pare!

Pitanje ipak nije tesko: od sponzora, od novih biznismena (pedeset hiljada po glavi bogatasa, u markama).

Iz Subotice, na primer, stize vest: Gospodja Tores je zgranuta, organizator je kidnapovao, ubacio u cesnu (otkud organizatoru cesna?) i spustio je u Crnu Goru. Malo su je brckali u moru, ponovo strapli u cesnu i vratili u Suboticu, na promociju sokova kompanije "Braca Djordjevic". Jedan brat Djordjevic zali se da je dao velike pare, ali je organizator, kad mu zatreba, ostavljao sponzore na cedilu.

Nevolje su Koraimu pratile od stupanja na nase tle. Kad je s muzem (tip s pocetka price) i sincicem sletela u Surcin, gomila je pocela da steze obruc oko nje, deca postrojena da je pozdrave padala su, aerodromsko osoblje se krstilo od iznenadjenja i tek je kordon policije, kroz improvizovan spalir, izveo visoke goste iz zestoke guzve. Onda je rulja nasrnula na devojku koja je licila na Koraimu. Svaka slicnost je opasna!

Koraima Tores je zaplakala, Koraima Tores je zgranuta, kako priredjenim joj docekom, tako i svojim talentom. Nije znala koliki je, u Venecueli nije toliki.

Posle svega, posmatraci veruju da ce levi blok - socijalisti, JUL i Nova demokratija - i ove izbore lako i nadmocno da dobije, zahvaljujuci najpre apsolutno razjedinjenoj opoziciji, koje, zapravo, vise i nema. Opozicioni blok se raspao i sada je u Srbiji svako svakome opozicija. Koraima Alehandra Tores Dias samo je folklorni zacin i malogradjansi akcenat - smisljen na levoj strani, tamo gde je srce - u puckoj zabavi pred 21. septembar.

Zato je i bilo guzve na aerodromu u Surcinu, kad je stigla Kasandra. Narod hoce promene...

Samo studente pojava Kasandre nije narocito impresionirala, sto im se osvetilo. Zezali su se na svoj nacin i opet su dobili batine. Sta ce im banane kad je tu gospodja Tores? Mlado - ludo...

Najzad, ko stoji iza Kasandre? Po mom osecanju, cela ta stvar idejno odgovara kulturnom i duhovnom konceptu Jugoslovenske levice sa drugaricom Zoricom Brunclik na celu.

Nema ljubavi bez suza.



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.