2438, 18 SEP 1997

Kompjuterske igre

BOMBARDUJTE SRBE!

Slobodan Milosevic i Biljana Plavsic usli su i u svet video igara. A ljubiteljima naucne fantastike i kompjutera sada se pruza mogucnost da - u virtuelnoj realnosti - isprobaju najnovije americke borbene avione i bombarduju Srbe u Hrvatskoj, Bosni i Srbiji sve dok vlada u Beogradu ne kapitulira...

"Francuska padobranska brigada, poslednja jedinica u sastavu UNEIFOR-a (Snaga UN za produzenu implementaciju), napustila je Sarajevo 15. juna 2002. godine okoncavsi vojno angazovanje UN na realizaciji Dejtonskog sporazuma. Odluka da se mirovna misija zavrsi, umesto da se njeno trajanje produzi za jos godinu dana, bila je sporna gotovo isto koliko i sam konflikt koji je njome trebalo da bude razresen. Americki funkcioneri u NATO-u i funkcioneri Stejt departmenta, koje su podrzale Poljska i Bugarska, smatrali su da su 'narodi bivse Jugoslavije i dalje suvise obuzeti medjusobnim svadjama' i da ne mogu biti ostavljeni bez nazora mirovnih snaga UN. Ipak, Amerikanci nisu uspeli da se suprotstave vladama Francuske i Nemacke, koje su se energicno protivile produzavanju mirovne misije..."

Tim recima pocinje objasnjenje najnovije kompjuterske video igre pod imenom "iF-22 Raportor" u produkciji poznate americke firme "Interaktiv medzik" , specijalizovane za produkte ove vrste u kojima se svakom kupcu nudi mogucnost da pilotira borbenim avionima najnovijih generacija. Sve je krajnje realisticno: avioni su kao pravi, a pejzazi nad kojim se moze leteti, aerodromi i sve ostalo, kao i uobicajena procedura letenja, u potpunosti odgovaraju vazecim profesionalnim standardima. Ali, ovoga puta autori igre ponudili su igracima i jedan specijalni izazov - bombardovanje Srba!

U propratnom materijalu koji se isporucuje kupcima, precizno su navedeni "ratni ciljevi" u ovoj igri, odnosno zadaci koje treba ispuniti da bi se sakupio maksimalan broj poena: (1) uspostaviti vazdusnu premoc nad podrucjem operacija; (2) zaustaviti dalje napredovanje srpskih trupa u Bosnu i Hrvatsku; (3) osloboditi podrucja koja su Srbi zauzeli i, konacno, (4) nastaviti rat sve dok vlada Srbije ne kapitulira!

Svima koji su zainteresovani da se barem na ovaj nacin ukljuce u "virtuelni" rat protiv Srba ili da se za to vezbaju u uslovima koji su veoma slicni realnim, ponudjene su izvanredne mogucnosti: najsavremeniji bombarderi klase "stelt" (nevidljivi za protivnicke radare), razorne bombe i izuzetno precizne mape. "Pejzaz prikazan na mapama je toliko realistican da me neodoljivo podseca na vreme kada sam i sam leteo iznad Bosne i Hrvatske", kaze Dalibor Jovanovic, bivsi pilot Jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva, a danas urednik slovenackog casopisa PC&Media, cije je misljenje - kao svojevrsna reklama - stampano na omotu paketa ove igre.

Sledi nastavak uvodnog objasnjenja namenjenog igracima, koje se isporucuje u originalnom pakovanju: "12. decembra 2003. Biljana Plavsic je polozila zakletvu kao novi predsednik Srbije, ostvarujuci gotovo neverovatan politicki 'kambek'. Posto je u prethodnom mandatu sluzila kao potpredsedsednik, dok je predsednicku funkciju obavljao Slobodan Milosevic, ona ce postati ogorceni protivnik vlade u Srbiji i pokusati da se pomiri sa zapadnim silama. Kao vatreni nacionalista, tokom protekle izborne kampanje zalagala se za 'etnicku svest', racunajuci na specificna osecanja onog dela srpske populacije koji je tesko patio tokom visegodisnjeg trajanja hiperinflacije i ekonomskog haosa.

Vest o pobedi Biljane Plavsic na oktobarskim izborima u Srbiji pozdravili su i etnicki Srbi u susednim drzavama, Bosni i Hrvatskoj, koji za sebe tvrde da su zrtve nepravednog postupanja i rasnih predrasuda od onog trenutka kada su se (2002. godine) povukle mirovne snage UN.

Ubrzo nakon proglasenja Biljane Plavsic za predsednika, vlada Srbije je zvanicno saopstila 'da ce voditi brigu o svim Srbima, ma gde oni ziveli', a da ima saznanja o povredama prava etnickih Srba u susednim zemljama, Bosni i Hrvatskoj. Ukoliko se pokaze da su te informacije tacne, vlada Srbije ce sve cinjenice predociti Svetskom sudu u Hagu i zatrazice formiranje specijalnog tribunala koji ce ispitati optuzbe i kazniti krivce. Vlade Bosne i Hrvatske su odmah odbacile ove optuzbe, tvrdeci da je rec o providnom pokusaju da se zataskaju zlocini koje su pocinili Srbi.

Od pocetka 2004. godine, mnogobrojni sukobi izmedju etnickih Srba i vladinih snaga u Bosni postali su izvor stalnih napetosti izmedju vlada Srbije i Bosne. Etnicki Srbi u Bosni uporno demonstriraju protiv vlade, tvrdeci da su diskriminisani u zaposljavanju i u zdravstvu i da su podvrgnuti navodnim brutalnim postupcima snaga bezbednosti bosanske vlade. Bosanska policija i vojska su sve cesce prinudjene da se suprotstavljaju njihovim demonstracijama. U isto vreme, bosanski zvanicnici ponavljaju optuzbe da agenti iz Srbije organizuju te demonstracije, mada do sada nisu ponudjeni i cvrsti dokazi kojima bi takve optuzbe bile potkrepljene. Vlada Srbije negira bilo kakvo sopstveno ucesce u tim nemirima, ali dodaje da 'ne moze mirno da gleda kako nasu bracu batinaju po ulicama'.

Tokom aprila 2004. americki obavestajni izvori ustanovili su da se srpske trupe gomilaju duz granica sa Bosnom i Hrvatskom, ali da se jos ne moze sa sigurnoscu utvrditi da li je zaista rec o pripremama za rat. Odgovarajuci na poteze vlade Srbije, bosanske i hrvatske oruzane snage su stavljene u stanje pripravnosti. Ali, uprkos naporima mnogih americkih predsednika koji su im davali pomoc u naoruzanju, nastojeci da povecaju njihovu borbenu efikasnost, oruzane snage Bosne i Hrvatske i dalje zaostaju za snagom srpske vojske koja im je suprotstavljena. Americke trupe u Italiji i Nemackoj su takodje stavljene u stanje pripravnosti.

Kada su protesti etnickih Srba prerasli u prave sukobe, a demonstranti poceli da napadaju i vladine ustanove u Hrvatskoj, policijske snage potpomognute tenkovima hrvatske vojske stupile su u dejstvo i rasterale masu. Reagujuci na to, srpski tenkovi su presli granice Bosne i Hrvatske, objavljujuci da ce srpska vojska zastititi zivote pripadnika ugrozene srpske manjine u ovim zemljama i da ce se trupe iz Srbije tamo zadrzati samo dok to bude neophodno radi zastite njihove bezbednosti.

Doslo je do zestokih borbi u nekim podrucjima, ali u vecini slucajeva srpske trupe su brzo skrsile otpor bosanskih snaga; hrvatske trupe su se duze branile, ali su na kraju i one morale da se povuku pred Srbima koji su napredovali u dubinu hrvatske teritorije.

U specijalnoj izjavi za televiziju, americki predsednik je objavio da ce oruzane snage SAD odmah biti upucene u Bosnu i u Hrvatsku 'da pomognu u okoncanju agresije... koju je izvrsila vlada Srbije protiv naroda Bosne i Hrvatske. Mi moramo ponovo da se ukljucimo u oruzani konflikt koji nismo zapoceli i koji zbog naseg snaznog osecanja moralne obaveze i integriteta moramo okoncati', rekao je americki predsednik..."

Toliko za uvod. Slede i neka vojno-tehnicka objasnjenja i uputstva igracima: napominje se da su americke vazduhoplovne snage stacionirane na aerodromima u Italiji ("mada sami Italijani nisu zeleli da se ukljucuju u ovaj sukob"), a za "neprijateljske", odnosno srpske snage se kaze da su "od potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1996. godine znatno ojacane" i da su zadrzale primat najjace vojne sile od svih bivsih jugoslovenskih republika. "Srpsko vazduhoplovstvo (ruski avioni MiG-23, MiG-29 i MiG-31, kao i Su-25) je srednje velicine i predstavlja dobar balans izmedju vazdusne premoci i borbenih sposobnosti kopnenih trupa", kaze se u prilozenim tehnickim uputstvima za igrace. Igracima se, ujedno, skrece paznja da srpsko ratno vazduhoplovstvo raspolaze "snaznim radarima i raketama velikog dometa", kao i brojnim sistemima protivavionske odbrane (SAM i nekim novijim), sto sve "moze da da predstavlja znacajnu opasnost..."

Naravno, neko ce reci: to je samo igra. Jedna od mnogih slicnih video igara namenjenih milionima dece i odraslih ljubitelja ove vrste zabave sirom sveta. Drugi ce, mozda, smatrati da je to i nesto vise od igre. Pogotovu ako se ima u vidu da je glavni autor ovog projekta i vlasnik kompanije "Interaktiv medzik" bivsi americki vojni pilot i penzionisani pukovnik po imenu Dz. V. Selili, poznatiji kao "Divlji Bil". U specijalizovanim kompjuterskim casopisima, u kojima njegovo ime odavno slovi kao svojevrsna legenda u kreiranju ratnih video igara ove vrste, tvrdi se da je Selili svojevremeno radio kao savetnik za razvoj strateskih planova u Pentagonu. Tako se, recimo, americki lovacki avion "F-19 stelt", koji je dugo predstavljao jednu od najbolje cuvanih tajni u Pentagonu, najpre pojavio u jednoj njegovoj video igri (lansiranoj jos 1983. godine), da bi tek potom bio prikazan javnosti... Drugi ce, mozda, uociti da je nadimak coveka koji je ovih dana na trziste lansirao mastovitu igru za ljubitelje aviona i bombardovanja Srba ("Divlji Bil") istovetan nadimku legendarnog osnivaca Americke obavestajne agencije (CIA), Vilijema "Divljeg Bila" Donovana, te ce i u toj cinjenici nalaziti neko specificno znacenje...

Bilo kako bilo, izvesno je samo to da ovaj "Divlji Bil" nece zaraditi mnogo para od prodaje paketa svoje najnovije igre u Srbiji. Za to ce se vec pobrinuti domaci dileri kompjuterskog softvera "na crno", koji ce po vrlo popularnim cenama valjati svoje kopije, bas kao sto valjaju i sve ostalo. Ali, ako vam dodje do ruke, svakako pregledajte ovu najnoviju video umotvorinu: geografska karta je zaista fantasticna.

To bi, mozda, mogla biti bas ona karta (naravno, nesto skromnijih razmera) na kojoj su svojevremeno u americkoj vazduhoplovnoj bazi Rajt-Paterson u Dejtonu Slobodan Milosevic ("dupli viski"), Ricard Holbruk i ostali crtali granice entiteta i povlacili linije koridora u Bosni i Hercegovini. Uostalom, jos tada su neki od onih koji su imali prilike da razgledaju kompjuterizovanu americku vojnu mapu BiH primetili da nece proci mnogo vremena do trenutka kada ce se ta karta pojaviti i u komercijalnoj upotrebi. A karte su, naravno, kljucni element u savremenom vazduhoplovstvu: raketa se pomocu kompjutera i takve karte vodi pravo na cilj...



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.