2451, 18 DEC 1997

Tajne siptarske gerile

KOSOVSKE CRVENE BRIGADE

Za deset godina siptarski separatisti su uspeli da stvore mocnu ilegalnu vojnu organizaciju koja se ubraja medju pet najjacih u svetu, dok su srpske vlasti tek dosle do konstatacije da na Kosovu postoji terorizam

Posle niza sumnji, potvrda i demantija o postojanju siptarskih vojnih formacija na Kosovu i Metohiji, njihovi clanovi su resili da se i javno pojave. Tri uniformisana i naoruzana pripadnika tajne oruzane grupe, koja sebe naziva Oslobodilacka armija Kosova (na albanskom skraceno U-Ce-Ka) pojavila se 28. novembra (albanski nacionalni praznik) na sahrani ucitelja Gecija u selu Lausa i pred oko petnaest hiljada prisutnih odrzala vatren patriotski govor.

Tome je prethodio niz visemesecnih obracuna pripadnika OAK i srpske vlasti i policije na Kosovu (sa obostranim zrtvama) koji su krajem novembra u rejonu Srbice eskalirali u borbe sirih razmera, o kojima beogradski zvanicnici uglavnom cute. Ipak, ima i onih koji zele o tome da govore.

Jedan od poznavalaca medjunarodnog terorizma i nekadasnji operativac Drzavne bezbednosti Jugoslavije Bozidar Spasic dobro je upoznat u tajne siptarske gerile. Sa prilicnom samouverenoscu tvrdi da je delovanje OAK, za sada, ograniceno na prostor Kosova i Metohije. "U Beogradu jos nema teroristickih napada zato sto se pripadnici OAK ponasaju u skladu sa pravilom takozvane prve faze gerilskog terorizma u kojoj se teror sprovodi medju svojim ljudima i na teritoriji koja se zeli osvojiti. Takvim aktom se unosi strah i nervoza i pridobijaju kolebljivci jer se pokazuje da je vlast nesposobna ne samo da teroriste unisti, vec i da spreci njihovo delovanje".

Svetski uzori

Kao potvrdu svog stava navodi primere iz medjunarodnog terorizma. Tako je Irska republikanska armija (IRA) od 1920. godine izvrsila 25 000 teroristickih akcija, od cega je 22 000 izvrseno na teritoriji Severne Irske. Baskijska teroristicka organizacija ETA svoje akcije izvodi iskljucivo u Kataloniji, a samo sporadicno (dve do tri godisnje) u Madridu. Kada je u pitanju korzikanska oslobodilacka armija KOA, akcije se izvode iskljucivo na Korzici i to, Kao i na Kosovu, na policijske postaje, vojne objekte i objekte organa vlasti.

"Terorizam koji se sprovodi na Kosovu slican je teroristickim akcijama iz sedamdesetih godina u Latinskoj Americi i onim koje su nemacka grupa Bader-Majnhof i italijanske Crvene brigade izvodili na tlu Evrope", kaze Spasic uz napomenu da palestinske radikalne teroristicke grupe imaju sasvim drugaciji nacin rada - (otmice aviona), ili (takozvani iranski sindrom) pomocu kamiona sa eksplozivom i teroristom kamikazom.

Sto se tice same organizacije terorista, Spasic smatra da grupa na Kosovu funkcionise apsolutno profesionalno i maksimalno ilegalno jer su na njihovom celu bivsi pripadnici Udbe, vojske i policije. Tome doprinosi i vreme nastanka organizacije a Spasic ga vezuje za sredinu osamdesetih godina, kada je posle cuvenih demonstracija (1981. godine) sa Kosova u emigraciju otislo vise od 200 000 ljudi.

Od tog broja je oko 6 000 njih bilo obuhvaceno merama Sluzbe drzavne bezbednosti i evidentirano kao neprijateljska emigracija koja je obuhvatala vise od 20 politickih organizacija. Neke od njih su: Pokret za oslobodjenje Kosova, Novi pokret za oslobodjenje Kosova (Dzavid Hosteji), Savez sindikata Kosova (Abdul Pripastica, bivsi operativac DB iz Pristine), Svetski savez Kosova (Enver Hadri), Bali kombatare (Emil Fezija u Stutgartu), Nova komunisticka partija Kosova "Crveni front" (Dzafer Satri u Zenevi)...

"Vecina ovih organizacija se legalno prijavljuje zemlji domacinu a najveca koncentracija je u Svajcarskoj i Nemackoj", kaze Spasic uz jedan neobican podatak: "Nasa sluzba je dokumentovala da su iza svih siptarskih organizacija stajale strane obavestajne sluzbe, narocito albanska Sigurimi." Kao dokaz Spasic navodi da je kod ubijenog Alija Hadrija pronadjen dokaz da je primao novac od sovjetskog KGB-a, kao i putne karte na relaciji Brisel-Moskva-Brisel. Za Dzafera Satrija postoje dokumentovani dokazi da je imao kontakte sa francuskom obavestajnom sluzbom koja mu je 1986. godine omogucila da u jednom selu nadomak grada Brijensana, gde je poligon Legije stranaca, vezba i priprema grupu od trideset terorista za odlazak na Kosovo.

"Ta 1986. godina i ta grupa, koju su obucavali legionari, uzima se za momenat formiranja Kosovske oslobodilacke organizacije OAK", tvrdi Spasic. "Obuku su prosla 32 Siptara koji su, nakon toga, iz Zeneve avionom prebaceni u Kocu (Albanija) gde se nalazio obavestajni punkt Sigurimija za Jugoslaviju. Iz Koce su ilegalno ulazili na teritoriju Jugoslavije. Glavni punkt za prijem je bio u Urosevcu, a glavni snabdevac armije nalazio se u mestu Priljep, nadomak Decana, gde je centar drzala porodica Mozrekaj. Ova grupa se kasnije rasporedjuje u djakovicu, Urosevac, Prizren, Klinu, Srbicu..."

Logisticka podrska

Posle "dogadjanja naroda", pojavljivanja siptarskih politickih partija iz podzemlja sa Ibrahimom Rugovom i Fehmijem Aganijem kao vodjama, siptarskog kacanickog ustava... srpske vlasti su 1990. godine odlucile da iz vojske i policije proteraju siptarske pripadnike cime se stvara solidna logisticka podrska onome sto je vec stvoreno u podzemlju.

"U to vreme raspada se i Savezna drzavna bezbednost koja je do tada uspesno kontrolisala vezu izmedju spoljnog teroristickog centra i vec rasporedjenih teroristickih grupacija na Kosovu i Metohiji. Savezna DB je to mogla da radi jer je imala jaku obavestajnu sluzbu napolju i jaka uporista na Kosovu. U to vreme, SDB je imala i nekoliko znacajnih obavestajnih centara u Albaniji odakle su stizale vazne informacije. Sa njenim raspadom raspadaju se i ti konci i dolazi do eskalacije terorizma", objasnjava Spasic.

I zapoceti rat u bivsoj Jugoslaviji teroristicke organizacije sa Kosova, prema Spasicevim recima, koriste na dva nacina: Preko takozvane zelene transferzale na strani hrvatskih i muslimanskih formacija ucestvuje vise od pet hiljada Siptara. Svojevremeno je u Zagrebu postojao siptarski lobi sa Tomom Berisom na celu, kao sponom sa siptarskim teroristima. Drugi deo taktike je bio da se Siptari za vreme rata potpuno primire kako bi se organizacija sto bolje pripremila i ocvrsla.

"Mora se priznati da su u tome u potpunosti uspeli. Posle zavrsetka rata oglasava se OAK, cime je vlastima jasno stavljeno do znanja da postoje. I pored upozorenja dobrih poznavalaca i analiticara, vlast naprosto ignorise tu cinjenicu", kaze Spasic smatrajuci apsolutno neodrzivom izjavu pomocnika ministra unutrasnjih poslova Srbije generala Rada Markovica da "srpske vlasti drze pod kontrolom teritoriju Kosova". "Iz razgovora sa svojim bivsim kolegama Siptarima, najurenim sa posla ali i dalje lojalnim svom zanatu, nametnuo se zajednicki zakljucak da je raspad sistema u Albaniji siptarska teroristicka organizacija iskoristila za potpuno naoruzavanje svojih formacija i definitivno i potpuno zaokruzivanje teritorije na kojoj Srbija nema kontrolu, vec vlast sprovode alternativni siptarski organi."

Kao pogresan gest tumaci se i odluka Vrhovne komande SRJ o zatvaranju granice sa Albanijom zbog cega je doslo do pomeranja vojske i policije prema granici sto su separatisti maksimalno iskoristili. "Iz Albanije se namerno guraju razni probisveti i sverceri da granicu prelaze ilegalno cime dovode u zabludu vojsku i policiju da uspesno sprecava prelazak cigareta, deterdzenta, banana..., dok za to vreme kod Djakovice prelaze topovi, haubice i drugo tesko naoruzanje", objasnjava Spasic i istice da je posebno aktuelna Metohija s obzirom na laksi prelazak u Albaniju.

"U okolini Srbice i u brdima iznad nje ima izgradjenih citavih malih 'gradova' poput onih iz vijetnamskog rata, u kojima su tokom celog leta boravili predstavnici jedne vojne sile i obucavali teroriste. Dolaskom jeseni teroristi se spustaju iz tih 'gradova' u gradove na Kosovu kad zapocinju neredi i teroristicke akcije. Bas u to vreme dolazi do studentskih nemira i citavog niza napada na policijske stanice."

Od usta do usta

Spasic takodje navodi, kako kaze iz dobro obavestenih izvora bliskih OAK, da postoje dva centra za komandovanje teroristickom organizacijom. Jedan je u inostranstvu i pod stalnom prismotrom i kontrolom ga drze strane obavestajne sluzbe zemalja NATO-a, u cemu se isticu Amerikanci, Nemci i Italijani strateski najzainteresovaniji za ovu oblast. Neposredna veza sa Kosovom i Metohijom odrzava se preko Gnjilana, Vitine, Glogovca i Pristine. "Centar se nalazi u Pristini gde OAK ima vrlo razvijenu logisticku bazu iz koje, izgleda, cak moze da prisluskuje i nasu vojsku i policiju. Ocigledno je da imaju dobro organizovan aparat za pracenje a kurirska sluzba je organizovana po osnovnom teroristickom pravilu 'od usta do usta'."

Prema Spasicevim saznanjima, sve politicke partije separatista na Kosovu, a to znaci i Rugova i Agani pa cak i predsednica Socijaldemokratske partije Kacusa Jasari, odrzavaju tesne veze sa teroristickom grupacijom. Medjutim, najveci uticaj na pokrete ovih grupacija ima Adem Demaci, koji je zbog separatizma proveo trideset godina na robiji. On uziva izuzetan ugled a u svetu je vec proglasen za jugoslovenskog Mandelu.

Posebno treba napomenuti da se za ovakvu teroristicku aktivnost moraju obezbediti ogromna novcana sredstva. Spasic navodi da je na jednom sastanku vodja siptarskih teroristickih organizacija finansiranje dogovoreno po principu Crvenih brigada iz Italije. "To znaci da je ekonomski sektor sastavljen od bandi i najobicnijih pljackasa, razbojnika, dilera droge i krijumcara oruzja. Racuna se da je obrt svih tih delatnosti oko milijardu dolara, od cega organizaciji ostaje oko 200 miliona dolara i to na nekoliko racuna u svajcarskim bankama. Ta sredstva se koriste za placanje teroristicke obuke, nabavku opreme i isplatu nagrada za izvedene akcije."

Sa takvom teroristickom organizacijom, koju eksperti ubrajaju medju cetiri-pet po jacini u svetu, srpske vlasti se, izgleda, ne suprotstavljaju na adekvatan nacin. Odnosno, protiv terorizma se ne moze boriti jurisnim akcijama, bezrazloznim nasiljem i bez Siptara profesionalaca koji bi ucestvovali u suprotstavljanju terorizmu. Spasic napominje da je pocetkom ove godine ovaj svoj stav pismeno izlozio i pismo uputio predsedniku Milosevicu upozoravajuci ga na svu ozbiljnost vec legalizovane OAK. Odgovor, kaze, nije dobio ali je posle deset dana u Predsednistvu saopsteno da je na Kosovu uhvaceno rukovodstvo OAK i da su time zapravo presecene svake dalje teroristicke aktivnosti na Kosovu. Neki su zbog te "akcije" cak dobili i generalske cinove.

Propaganda i kontrapropaganda

O cemu se, u stvari, radilo? Na policijskom punktu u blizini Vucitrna grupa od cetiri naoruzana terorista je pobijena, (posto na zahtev policije nisu hteli da se zaustave) a u tasni jednog od njih pronadjena je izvesna kolicina letaka i spisak 30 Albanaca kojima, kako je navedeno, treba podeliti oruzje jer su pripadnici OAK. Na osnovu ovog spiska policija je uhapsila 17 terorista (ovih dana je njih petnaest osudjeno u Pristini), s tim sto je jedan od njih tretiran kao komandant OAK.

"Nijedna zemlja u svetu ne sudi teroristima na ovakav nacin, narocito sa stanovista propagande i kontrapropagande", smatra Spasic. "Umesto da se uhvaceni teroristi podele u nekoliko grupa i sudjenje vodi za one aktivnosti koje su adekvatne teroristickoj organizaciji kojoj pripadaju, pribeglo se grupnom sudjenju, sto je kontraproduktivno jer se kroz pravnu proceduru izgubila sama sustina sudjenja." Prema njegovim recima, doslo se u apsurdnu situaciju da teroristi galame kako ih tuku da bi priznali delo, da advokati izvrgavaju ruglu sud i vlast, pa cak da se Kosovom sire glasine da teroristicke akcije zapravo i ne izvodi OAK, vec pripadnici srpske tajne policije, kao sto kaze Ibrahim Rugova. Takva sudjenja izazivaju ogorcenje medju pripadnicima policije na Kosovu sto, opet, utice i na to da posustanu u akcijama.

"Odgovorno tvrdim da je od svega sto su vlasti do sada uradile, rekle ili mislile da urade jedino tacna izjava pomocnika ministra Rada Markovica - da je na Kosovu terorizam. Nazalost, tvrdim da je ta izjava data kasno, kao sto je Bonska konferencija potvrda teze nekih analiticara da ce se na Kosovu vrlo brzo, ma koliko se mi opirali, setati neki SFOR, IFOR ili KSFOR.

SLOBODAN IKONIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.