2503, DECEMBAR 17 1998

(nastavak sa prve strane)

BEOGRADSKI UNIVERZITET

UKORE(NJE)NI DEKANI
Rezim je poceo da pokazuje zabrinjavajuce simptome razumnosti, bar kada je univerzitet u pitanju, a kako 
ce se sve zavrsiti i ko ce stradati, jos se ne zna

Dogodilo se ono sto niko nije ocekivao - ministar prosvete Jovo Todorovic najavio je novu reformu univerziteta (isto je ucinio i JUL), i ona je vec pocela da se ostvaruje. Nema vise "gorila" na Elektrotehnickom i Filoloskom fakultetu, ali cak ni to nije sve.

Ponedeljak 14. decembar bio je znacajan dan, ne samo zato sto je obelezena treca godina od kada su Milosevic, Tudjman i Izetbegovic uzeli penkala i stavili svoj potpis na mirovni sporazum o Bosni i Hercegovini. Tog dana istekao je neposlusnim profesorima i poslednji rok za potpisivanje Ugovora o radu, i nije im se dogodilo bas nista. Naravno, osim onoga sto je bilo do sada, ali i to "do sada" pocinje da se menja.

Na Elektrotehnickom fakultetu potpisivani su kompromisni protokol i izjava sacinjeni od sest tacaka, prema kojima se dekan Vlada Teodosic obavezuje da ce obustaviti disciplinski postupak protiv profesora i studenata, i ponistiti dosadasnje svoje odluke u vezi s rukovodjenjem i upravljanjem fakultetom. Takodje, trebalo bi i da se u nastavu vrate svi nastavnici koji su premesteni u "naucni centar" cije postojanje nikada nije do kraja dokazano. S druge strane, profesori treba da uticu "na stvaranje akademske atmosfere". Osmoro od 11 profesora udaljenih iz nastave potpisalo je ovaj protokol, ostali kazu da, dok je ove vlasti, "nece potpisati ni prazan papir", a Ministarstvo prosvete zakljucilo je da je i ovakav potpis, ispod protokola sa ETF-a, dostojna zamena onom ispod Ugovora o radu. (Tanjug je, naravno, ovo protumacio na svoj nacin i objasnio da je "osam nastavnika i saradnika ETF-a svojim potpisom potvrdilo da prihvata Zakon o univerzitetu", iako je izricito receno da to nije TO.)

Plaketa za sina

Medjutim, profesorima i studentima ETF-a ni protokol-izjava nije dovoljna. Sada traze od ministra prosvete da sprovede svoje resenje kojim se ponistava odluka o postavljanju Milosa Labana za vanrednog profesora, traze i da se smeni dekan Teodosic, a Izvrsni odbor Sindikata ETF-a odlucio je da se obustavi nastava na ovom fakultetu.

Dogadjanja na fakultetu nisu ipak omela prof. Teodosica da s puno radosti i veselja u Kolarcevoj zaduzbini proslavi 50 godina postojanja ETF-a. Da bi slavlje bilo bas velicanstveno (jubilej je to!), svom i nasem predsedniku, "najvecem sinu nasih naroda" (bez "... i narodnosti", posto su narodnosti sada postale "nacionalne zajednice", a nije sigurno da je svaka odusevljena svojim sinom) udelio je zlatnu plaketu. Za to vreme, profesori i studenti proslavljali su pola veka svog fakulteta u njegovom holu, i bilo je skoro kao u Kolarcevoj zaduzbini. Ipak, nije sevnulo zlato nijedne plakete.

I na Filoloskom fakultetu ima novosti. Jedna od onih koje ne cude jeste presuda Prvog opstinskog suda u korist profesora Ranka Bugarskog, koga je dekan Radmilo Marojevic letos penzionisao, ne obaziruci se na odluku prethodnog dekana da se prof. Bugarskom produzi rad na jos dve godine, zbog "potreba nastave". Prvi opstinski sud doneo je privremenu meru da se prof. Bugarski vrati u nastavu do okoncanja sudskog postupka. Ono sto takodje ne cudi jeste reakcija dekana Marojevica - nje nema. Jednostavno, sto se njega tice, odluka suda za sada ne postoji, to jest sve dok neko ne kaze suprotno. Ako ne bude kazao ni sledecih dana, Filoloski fakultet platice novcanu kaznu.

Teskoce i nesporazumi

Ipak, novac nije nista prema onome sto bi Filoloski stvarno mogao da izgubi. Ako je po Upravnom odboru fakulteta, i dekan Marojevic moze da strepi za svoje mesto. Sta to kaze UO Filoloskog, u kome sede i Zivorad Djordjevic, direktor i glodur crvene "Borbe", ministar kulture Zeljko Simic, profesor Halit Trnavci...? Za svaki slucaj, da budemo sigurni, prepisujemo iz "Borbe": "Odbor je ocenio da se hitno moraju stvoriti uslovi koji ce omoguciti normalno odvijanje nastave i da radi ostvarivanja ovog osnovnog cilja svi na Filoloskom fakultetu treba da pokazu vise odgovornosti. Upravni odbor je izvrsio promene u Statutu kojima se stvaraju potrebni uslovi za odrzavanje nastave. UO je takodje formirao devetoclani tim eksperata koji ce u roku od sest meseci predloziti Upravnom odboru racionalnu organizaciju fakulteta. UO ocenjuje da su ovim stvoreni neophodni uslovi za redovno odrzavanje nastave, i poziva profesore i studente da se odmah ukljuce u nastavu i time pokazu da su im interesi studiranja i bavljenja naucnim radom iznad svih drugih nesporazuma i teskoca."

Drugim recima, malo jednostavnije, Upravnom odboru smetaju "nesporazumi" na fakultetu, obecava da ce promeniti sporni Statut tako sto ce sve vratiti u predjasnje stanje (to traze i profesori i studenti koji su u generalnom strajku), a iste studente i profesore UO moli da prevazidju "nesporazume" i "teskoce". Ko bi mogao da bude nesporazum i teskoca? Primeceno je, naime, kako se poslednjih dana "odozgo" zapaza da su studenti u pravu (kao u ONO vreme), a Zivorad Djordjevic, direktor "Borbe", dao je izjavu Tanjugu koju "Borba" verno prenosi: "Sada je na potezu odgovornost profesora, studenata i dekana da u atmosferi tolerancije otpocnu sa redovnim odrzavanjem nastave, sto je i osnovna funkcija fakulteta. Samo oni koji imaju politikantske potrebe da se destabilizuje ovaj fakultet i koji te potrebe stavljaju iznad interesa studenata i profesora da uce i da se bave naucnim radom, mogu da budu protiv odrzavanja redovne nastave." Da podsetimo, protest na ovom fakultetu poceo je sa Katedre za opstu knjizevnost, bas zato sto studentima i profesorima, zbog dekanovih odluka, nije bilo omoguceno da "uce i bave se naucnim radom". Takodje, UO je nalozio i vracanje na fakultet svih profesora koje je Marojevic odstranio.

Otuda izjava Zivorada Djordjevica zaista moze da se protumaci kao "packa" dekanu Marojevicu, bila ona najava smene ili samo ukor, svejedno. Ali i ako je samo rec o ukoru, znamo, postoji i njegova podvrsta koja se zove "ukor pred iskljucenje". Kolika je razdaljina do sledeceg koraka, odlucice dogovor koji kucu gradi - SPS-ministra prosvete i ostalih clanova vlade "narodnog jedinstva". Naravno, sve ovo ako nije rec samo o novom prestrojavanju.

Sta na sve to kaze dekan Marojevic? "Nemam nameru da podnesem ostavku", izjavljuje, ali ipak prihvata da na posao vrati suspendovane nastavnike. O otpustenima jos nema govora, osim sto kaze da o njima Vlada Srbije treba da odluci. Isto je, tvrdi, i sa odlukama UO, a to nas vraca na dogovor medju sloznom bracom iz nase Vlade, Vlade narodnog jedinstva. Cija ce da prevagne?

NIKOLA VRZIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.