2504, DECEMBAR 24 1998

ZAKON O PRIVILEGIJAMA (3)

KOLEKTIVNO UMIVANJE

Ni zakoni o univerzitetu i informisanju zajedno nisu uspeli da ponovo sakupe protestnu energiju gradjana Srbije. Ali, zato sada imamo Zakon o privilegijama za koji, izgleda, niko nije glasao

Penzionerima u Srbiji obecan je cak i drugi deo septembarske penzije, aktom milosrdja oslobodjeni smo taksi na nevencane, siber-staklo, papirnate kese i novogodisnje prskalice, a republickim funkcionerima odjednom postaju nezgodne plate koje su sebi udelili Zakonom o pravima i obavezama izabranih lica. Mozda ce ga i ukinuti.

Podsecanja radi, da vidimo kako je pocelo. Narodni poslanici Narodne skupstine Srbije odlucili su da poprave ponizavajuci polozaj sudija pa su, u ime naroda, doneli zakon kojim su sebi, svojim ministrima-clanovima Vlade narodnog jedinstva, premijeru i predsedniku jednodusno udelili plate 12, 15 i 18 puta vece od prosecnih u Republici. Milan Bozic, clan Predsednistva Srpskog pokreta obnove, gradjanima Srbije tada je objasnio da mogu da biraju: ili ce republicki funkcioneri imati velike plate pa nece biti podlozni kvarenju, to jest korupciji, ili ce biti ono drugo. Drugoga nije bilo. Dobro smo prosli.

Simultano donosenje Zakona o taksama (donet da bi se sredilo socijalno stanje u zemlji) i Zakona o privilegijama (koji treba da popravi socijalno stanje "izabranih lica" sto obeduju u skupstinskom restoranu), izazvalo je gomilu gneva koji je zbunio i one koji su u Skupstini revnosno i odgovorno podigli ruke kada je Dragan Tomic pitao ko je ZA Zakon, u nacelu i u svim pojedinostima.

Zbunjenost u vladajucoj koaliciji udarila je najpre sa mesta s koga se to najmanje ocekivalo - Seselj na televiziji "Politika". "I meni je bilo neprijatno, izasao sam iz sale kada se glasalo o tome", odgovorio je na voditeljevo pitanje. Ipak, brzo se povratio, pa je objasnio da su takav zakon, u stvari, trazili poslanici SPO-a, dok su potpisi na inicijativi poslanika SPS-SRS-JUL-a sasvim slucajni posto su ti ljudi, objasnio je Seselj, presretnuti na hodnicima i u neznanju to potpisali.

Najave bunta

Javio se zatim i SPO, i obznanio da je tacno da je inicijativa potekla od ove stranke, ali samo kako bi se pomoglo sudijama i tuziocima. Ostali delovi zakona naknadno su ubaceni. Sto su ga posle branili (Milan Bozic), i to je, valjda, bilo iskljucivo po automatizmu. "Jedan broj nasih poslanika nije ni glasao za ovaj zakon", kaze za NIN portparol SPO-a Ivan Kovacevic. "Ali i ovakav, usvojeni predlog zakona predstavlja uspeh u odnosu na prvobitni vladin predlog."

Smesno je, medjutim, postalo kada su se protiv zakona pobunili i oni zbog kojih je, kao, on i donet - sudije i tuzioci. "Zakon o pravima i obavezama je neustavan i hitno se mora staviti van snage", ocenio je Republicki odbor sindikata radnika uprave i pravosudja. "U situaciji kada imamo dodatne namete za finansiranje vojske, usvajanje ovakvog zakona predstavlja cin samoljublja."

U utorak je odrzana sednica Veca Saveza sindikata Srbije, kojoj je prisustvovao i republicki ministar finansija, JUL-ov kadar Borislav Milacic. Sindikalci su pretili generalnim strajkom ako se Zakon o privilegijama ne povuce, a ministar ih je pozivao na patriotizam i trazio da odustanu od strajka, zbog teskih i preteskih muka u kojima grca zemlja nam. Ministar je rekao da ce se primena zakona, zbog nedostatka sredstava, odloziti do 1. aprila, a Sindikat je, u strahu da ih tog dana ne doceka samo jedno apri-li-li-li, odlucio da saceka do 31. januara, kada ce, ako se zakon ne povuce, stupiti u generalni strajk. Da li ce ga stvarno i biti, videcemo, ali iskustvo sa radnickim "pobunama" ne garantuje nesto preterano znacajno.

Tokom rasprave se, medjutim, culo stosta zanimljivo: "Ako smo mi patriote, pa treba da se zadovoljimo mizernim platama, sto i vi ne budete patriote?" (aplauz u sali); "Trazicemo da se popise imovina svih koji su bili na funkcijama od 1991. godine, pa da se vidi ko je bio patriota" (smeh i aplauz); "Lako je matematicki izracunati koliko nam je porastao standard, dodjite vi pa zivite sa nasim standardom", obracali su se gnevni sindikalci ministru Milacicu.

"Nisam ja odlucivao o Zakonu o pravima i obavezama izabranih lica", rekao je za NIN ministar finansija Borislav Milacic. "Ima razloga zasto su plate predvidjene ovim zakonom i velike i male. One bi trebalo da budu pravicna nadoknada za rad i odgovornosti funkcionera." Dodao je i da nema potrebe za generalnim strajkom, iako je i sam "cak i za radikalne akcije, ako bi one popravile stanje u Republici".

Reakcija iz baze

Socijalisti, medjutim, ne misle kao ministar Milacic. Oni su predlozili Izvrsnom odboru SPS-a da uputi inicijativu da se zakon ne primenjuje, dok se "neka" resenja u njemu bitnije ne koriguju. "Zakon koji je nedavno izglasala Skupstina Srbije neprimeren je danasnjoj ekonomskoj situaciji i izazvao je veliko nezadovoljstvo gradjana i socijalista Bora", pise u saopstenju borskih socijalista.

Ministra Milacica zamolili smo da prokomentarise ovo saopstenje, ali on je dva puta uspesno izbegao odgovor na direktno pitanje. "Stvorena je takva atmosfera oko zakona, znate, narocito zbog nekih predloga koji su ionako izbaceni", odgovorio nam je.

Ipak, posto opstinski odbori SPS-a retko kad saopstavaju nesto tek tako, na svoju ruku, njihovo saopstenje moglo bi da govori i nesto vise od onoga sto je napisano... Za 28. decembar zakazana je sednica Skupstine, a SPO je pokrenuo inicijativu da se iz zakona izbace povecanja funkcionerskih plata. Ivan Kovacevic rekao nam je i da je SPS podrzao njihove predloge, a da su za "guzvu" krivi srpski radikali koji su od svog polozaja "hteli da izvuku sto vise". Da li ce oni i svi ostali ostati pri tom "sto vise", znacemo 28. decembra. Ako pak poslanici odluce da sebi pred Novu godinu ne oduzimaju teskom mukom stecene plate, nema druge, cekamo 31. januar.

NIKOLA VRZIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.