2509, JANUAR 28 1999

KNJAZEVAC

VUNENA PROVINCIJA Zbog cega se autor zbirke aforizama "Srbijo, majko, placi" obreo u zatvoru?

Tridesettrogodisnji masinski tehnicar bez posla Boban Miletic Bapsi objavio je do sada dve zbirke aforizama: "Knjigu o dzungli" i inkriminisanu "Srbijo, majko, placi" koja je svoje prvo izdanje dozivela jos 1997. godine, kada je uredno registrovana u Narodnoj biblioteci Srbije i samim tim i odobrena. Krajem prosle godine dostampao je jos 250 primeraka i odrzao, za knjazevacke prilike, veoma uspesnu promociju. Posle skoro mesec dana, 12. januara, priveden je na razgovor u SUP Knjazevca.

Prema slovu optuznice, Boban Miletic Bapsi je u svojstvu autora stampao knjigu aforizama, epigrama i pesama pod nazivom "Srbijo, majko, placi" u tirazu od 250 primeraka, pa je zatim preuzeo iz stamparije i dana 18. 12. 1998. u Domu kulture u Knjazevcu, na promociji javno objavio, rasturao i prodao prisutnima preko 100 primeraka. Zbog aforizama kao sto su, na primer "Samo Sloba Srbiju spasava - svojom ostavkom" ili "Jedva cekam da zagrlim vodju, kakva bi to spanska kragna bila" i jos desetak slicnih navedenih u optuznici, tuzilac je procenio da je "izvrseno krivicno delo povreda ugleda SRJ". Tom prilikom sudija je dodelio humoristi i pritvor pride, da ne bi "ometao pravilan tok istrage uticanjem na svedoke".

Hapsenje aforizama

U medjuvremenu, zbog "slucaja Bapsi", protestovala su sva jugoslovenska udruzenja aforisticara, Pen centar, brojne nevladine organizacije, lokalne opozicione partije okupljene u Savezu demokratskih snaga (DS, DSS, GSS I Socijaldemokratija), ugledne javne licnosti... Za to vreme, revnosni istrazni sudija ispituje svedoke, odnosno neke od oko 140 prisutnih na pomenutoj knjizevnoj veceri.

"Bukvalno ne postoji nijedan razlog za pritvor jer je priznao da je autor knjige i ne vidim nacin na koji bi mogao uticati na svedoke. Nema razloga za sprovodjenje istrage na osnovu krivicnog dela koje mu se stavlja na dusu, jer se nigde u knjizi ne pominje funkcija predsednika SRJ. Verovatno je rec o psiholoskom pritisku ne bi li priznao nesto drugo, za sta za sada nemaju dokaza. Jos samo kod nas u zakonu postoji verbalni delikt i cilj te odredbe je zastita necijih imena i funkcija", kaze za NIN advokat Mile Petkovic, punomocnik Bobana Miletica Bapsija.

"Kada sam tog dana oko 18 casova svratio do Bapsija, njegova supruga mi je rekla da je po povratku sa posla nasla obavestenje o privodjenju. Posle dva sata zatekao sam ga u stanu u pratnji dva inspektora koji su dosli da zaplene preostale primerke knjige i stamparske ploce", kaze za NIN aforisticar Miodrag Miki Mihajlovic, Bapsijev komsija. Prema njegovim recima, u narednih nekoliko dana, radnici Drzavne bezbednosti su ulazili u kuce aforisticara koji su ucestvovali na promociji i plenili primerke knjige "Srbijo, majko, placi", uz pretnje da i njih moze snaci slicna sudbina. "Samo u moju kucu nisu ulazili, ali su me redovno u gradu 'prijatelji' koji rade za Drzavnu bezbednost savetovali da se okanem tog posla", dodaje Mihajlovic.

Knjigu "Srbijo, majko, placi" sada je gotovo nemoguce pronaci zbog revnosne akcije policije, ali je interesovanje za njom visestruko poraslo. Supruga Bobana Miletica Bapsija, Ivanka, medicinska sestra u knjazevackoj bolnici, ocekivala je da ce njen muz provesti samo jednu noc u pritvoru. "Ni na kraj pameti mi nije bilo da je priveden zbog knjige. Niko me nije obavestio da je dobio 30 dana zatvora. Tek nakon sto ga je posetio advokat, dobila sam resenje", tvrdi Ivanka Miletic. Prema njenim saznanjima, ispitivanje u knjazevackom SUP-u trajalo je citav dan, da bi vec sledeceg, Bapsi bio prebacen kod istraznog sudije. Koliku kaznu zahteva tuzilac, jos joj nije poznato. "Gotovo da ne prodje nijedna noc, a da neko u sitne sate ne lupa Ivanki na prozor ili vrata. Ocigledno je rec o smisljenom zastrasivanju Bapsijeve porodice. Ivanka je uplasena zbog njihove male dece", kaze Mihajlovic.

Sa Radio Zajecara diskretno je skinuta humoristicka emisija "I mi vama", u kojoj je Bapsi honorarno saradjivao. U emisiji koja je bila na programu nekoliko dana posle utamnicenja, njegov kolega Mihajlovic je pre nego sto je trebalo da procita svoj set aforizama, pozdravio svog prijatelja Bapsija koji se nalazi u zatvoru, na sta mu je voditelj skrenuo paznju da nisu u pitanju zelje, cestitke i pozdravi.

Kazna za primer?

Inace, Boban Miletic Bapsi se nikada nije libio da javno iznosi svoje politicke stavove. U gradu koji se nalazi na dnu lestvice razvijenosti u Srbiji (prosecna mesecna neto zarada u privredi za oktobar 1998. iznosila je svega 424 naspram republickog proseka od 1 076 dinara) Bapsi je jedan od retkih koji je svakodnevno dizao glas zbog losih uslova zivota. Kao otac troje maloletne dece (od tri, pet i sedam godina), pre dve godine uputio je licno pismo Slobodanu Milosevicu, zahtevajuci njegovu intervenciju zbog kasnjenja decijih dodataka.

Prema Mihajlovicevim recima, Bapsiju je vec bio montiran jedan sudski proces. Svojevremeno je, naime, imao verbalni politicki duel sa jednim penzionerom na ulici, sto je okarakterisano kao narusavanje javnog reda i mira. Na osnovu svedocenja jednog svedoka (jer je drugi svedok otpisan posto je sudija ocenio da se "starijem coveku vise veruje"), izrecena je novcana kazna od 400 dinara. Nakon teksta o sudjenju u lokalnim novinama i poprilicne prasine koja se digla, slucaj je zataskan. Ivanka Miletic kaze da nikada nisu dobili resenje o kazni, ali su nedavno obavesteni da je slucaj, posle dve godine, zastareo.

Predsednik nestranackog i neprofitnog udruzenja gradjana "Timocki klub" Vladan Jeremic kaze da se prema Bapsiju korektno postupa i on svakodnevno u zatvoru uveseljava strazare i sapatnike. Da li ce Bapsi biti oslobodjen, znace se 13. februara po isteku pritvora, ali imajuci u vidu svoja prethodna iskustva, advokat Petkovic procenjuje da ce najverovatnije dobiti uslovnu kaznu, za primer drugima. Ili ce, mozda, interesovanje javnosti, koje je vec preslo granice zemlje, doprineti njegovom oslobadjanju.

VLADIMIR SUDAR



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.