2514, mart 4 1999

KOSOVO-SPORAZUM

REZIME SPORAZUMA O KOSOVU

Americki Stejt department objavio je svoju verziju rezimea sporazuma Kosovu koju objavljujemo u celini, u nezvanicnom prevodu. Privremeni sporazum koji ce omoguciti demokratsku samoupravu, mir i bezbednost za sve koji zive na Kosovu;

1. Demokratska samouprava ce ukljuciti sve stvari od dnevne vaznosti za narod Kosova, ukljucujuci obrazovanje, zdravstvenu zastitu i ekonomski razvoj. Kosovo ce imati predsednika, skupstinu, svoje sopstvene sudove, jaku lokalnu vladu i institucije nacionalnih zajednica sa ovlascenjima koja su potrebna za zastitu identiteta svake od zajednica.

2. Bezbednost ce garantovati medjunarodne trupe koje ce biti razmestene na celom Kosovu, a lokalna policija sastavljena od predstavnika svih nacionalnih zajednica Kosova ce obavljati rutinske poslove zastite zakona. Federalne i republicke snage bezbednosti ce napustiti Kosovo, izuzev ogranicenog prisustva u zastiti granice.

3. Nakon tri godine bice sazvan medjunarodni sastanak kako bi se odredio mehanizam za konacno resenje za Kosovo. Volja naroda bice vazan faktor na tom medjunarodnom sastanku. Demokratska samouprava

Tokom prelaznog perioda gradjani na Kosovu ce sami demokratski upravljati kroz institucije Kosova:

4. Kosovo ce imati Ustav. Ustav poziva na demokratski izbor predsednika, premijera i vlade, skupstinu i jake opstinske vlasti. Kosovo ce imati svoj vrhovni sud, ustavni sud, druge sudove i tuzioce.

5. Slobodni i posteni izbori ce biti odrzani u roku od devet meseci od stupanja na snagu sporazuma i to pod nadzorom OEBS-a.

6. Kosovo ce imati ovlascenja da donosi zakone koji nece biti podlozni reviziji Srbije ili SR Jugoslavije, ukljucujuci i ubiranje poreza, ustanovljavanje programa ekonomskog, naucnog, tehnoloskog, regionalnog i socijalnog razvoja, odrzavanje spoljnih poslova u okviru svojih nadleznosti na isti nacin kao i republika i svih pitanja lokalne vlasti.

7. Kosovo i nacionalne zajednice ce obavljati vecinu funkcija koje u ovom trenutku obavlja Republika Srbija. Gradjani na Kosovu ce moci da se obrate republickim institucijama ako zele, a federalnoj republici nece biti dozvoljeno da radi na nacine koji bi stetili Kosovu.

8. Nacionalne zajednice na Kosovu ce imati kontrolu nad svojim identitetom, ukljucujuci ocuvanje svojih jezika i upravljanje skolama i bolnicama. Svim ostalim vlastima je zabranjeno mesanje.

9. Ljudska prava i prava pripadnika svih nacionalnih zajednica ce biti zagarantovana.

10. Medjunarodna zajednica ce obezbedjivati sprovodjenje ovih clanova kroz civilnu misiju za sprovodjenje, ombudsmana, sudije ustavnog suda koji ce biti birani pod medjunarodnim pokroviteljstvom, OEBS-ovo nadgledanje izbora i medjunarodno vojno prisustvo. Mir i bezbednost

Strane pozivaju NATO da posalje vojne snage (KFOR) koje ce biti ovlascene da pribegnu potrebnoj sili kako bi obezbedile pridrzavanje sporazuma, zastitile medjunarodne agencije koje su umesane u njegovo sprovodjenje i omogucile bezbedno okruzenje za svakog na Kosovu.

O bezbednosti na Kosovu ce se brinuti KFOR. Sve ostale snage bezbednosti bice povucene ili ce biti postepeno ukinute pod kontrolom KFOR-a, a u skladu sa balansiranim rasporedom reciprocnih koraka svih strana koji su odredjeni u sporazumima.

11. Oslobodilacka vojska Kosova ce bezbednost na Kosovu predati trupama NATO i bice demilitarizovana.

12. Jugoslovenske oruzane snage ce se u potpunosti povuci sa Kosova, izuzev ogranicenog broja granicarskih jedinica koje ce delovati samo u pojasu od pet kilometara od granice i pripadajuceg osoblja.

13. Srpske snage bezbednosti ce se povuci u potpunosti izuzev ogranicenog broja granicne policije i, u prelaznom periodu, ogranicenog broja pripadnika civilne policije koji ce sluziti pod vodjstvom medjunarodne misije za sprovodjenje sve dok lokalna policija ne bude dovoljno uvezbana da ih zameni.

14. U roku od jedne godine lokalna policija ce preuzeti sve policijske duznosti na Kosovu, a taj period moze ograniceno produziti samo sef misije za sprovodjenje sporazuma.

Mehanizam za odredjivanje konacnog resenja

Tri godine nakon stupanja na snagu sporazuma bice sazvan medjunarodni sastanak na kome ce se odrediti mehanizmi za konacno resenje za Kosovo, a na osnovu volje naroda, misljenja relevantnih vlasti, napora svake strane u sprovodjenju sporazuma i Zavrsnog akta iz Helsinkija.



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.