2520, april 15 1999

MILIVOJE MIHAJLOVIC, GLAVNI I ODGOVORNI UREDNIK MEDIJA CENTRA U PRISTINI

BOMBE IZGONA

Mediji na Zapadu tvrde kako u Pristini i uopste na Kosovu nema Albanaca, da su svi proterani. U zgradi, u kojoj stanujem, u pristinskom naselju Dardanija, prve komsije su mi Turci i Albanci. Kakvo je stvarno stanje na Kosovu?

- Od prvog dana bombardovanja, kada su, dakle, poceli vazdusni udari NATO-a protiv nase zemlje, veliki broj ljudi, bez obzira na nacionalnu pripadnost, napustio je Pristinu, a to vredi i za ostala naselja na Kosmetu. U strahu od NATO-bombi poceli su da odlaze, napustaju Pristinu svi; dakle, i Srbi i Albanci i Turci i Muslimani. Za prva tri dana od pocetka bombardovanja Pristinu je napustilo 35 000 Albanaca i 25 000 Srba. To je nasa procena. Vi mozete da se uverite da su u svakom gradu na Kosmetu ostali oni ljudi, hrabri, i Albanci i Srbi, koji jednostavno nemaju gde da pobegnu, pa pokusavaju da se tokom bombardovanja spasavaju po podrumima, jer u Pristini i nema pravih sklonista koja bi mogla da ih stite od NATO-bombi. Konkretno?

- Mogu da vam ispricam primer sa RTV Pristina. Rec je o dve redakcije na turskom jeziku. Oni su gotovo svi otisli. Ostalo je svega nekoliko ljudi iz te redakcije, koji su nam kazali da zele da dele sa nama i dobro i zlo. Clanovi redakcije na turskom jeziku jednostavno su kazali da strahuju od bombi i svi su preko Makedonije otisli u Tursku. Sta je sa redakcijom na albanskom jeziku?

- To mozete veoma jednostavno i sami da utvrdite. Ukljucite radio i cucete da Radio Pristina i dalje emituje deset casova dnevno program na albanskom jeziku. Taj program, razume se, spremaju sami Albanci. Gotovo celokupna redakcija na albanskom jeziku, njih oko cetrdeset, ostala je u Pristini sa svojim porodicama. Mi smo im pruzili neku zastitu u prvim danima NATO-bombardovanja, jer je bilo, a i to je razumljivo, revoltiranih ljudi, koji su krivce za NATO-bombe videli u Albancima.

N. Z.



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.