2522, april 28 1999

SEDAM DANA

CETVRTAK, 22. APRIL

Oko dvadeset projektila pogodilo je podrucje aerodroma u Batajnici. RTS je javila da je u napadu NATO-a na Beograd oko cetiri sata pogodjena rezidencija predsednika SRJ Slobodana Milosevica u Uzickoj 15. SAD su saopstile da meta jutrosnjeg napada NATO-a na predsednicku rezidenciju nije bio predsednik SRJ Slobodan Milosevic, vec da je to bio pokusaj da se "odsece glava" njegove vojske.

Savezni premijer i predsednik Socijalisticke narodne partije Momir Bulatovic izjavio je da ce se crnogorska policija staviti pod komandu Vojske Jugoslavije ili je "nece biti". Mitingu SNP-a prisustvovalo je oko 10 000 ljudi.

Snage NATO-a "fakticki su pristupile kopnenoj operaciji" protiv SRJ, rekli su dobro informisani izvori u Generalstabu ruske armije.

Americki drzavni sekretar i sef britanske diplomatije Medlin Olbrajt i Robert Kuk su u Vasingtonu ponovili protivljenje rasporedjivanju kopnenih snaga NATO-a na Kosovu.

Mirovni plan za Kosovo sefa nemacke diplomatije Joske Fisera trebalo bi da posluzi kao osnova za deklaraciju NATO-a o Kosovu, saopstio je nemacki MIP.

Rumunski parlament podrzao je velikom vecinom zahtev NATO-a za neograniceno koriscenje rumunskog vazdusnog prostora u okviru bombardovanja SR Jugoslavije. Bugarski Ustavni sud je ocenio da Ustav dopusta ustupanje bugarskog vazdusnog prostora NATO-u bez odobrenja parlamenta.

Jugoslovenski ministar informisanja Milan Komnenic izjavio je da je u dosadasnjim napadima NATO-a na SRJ poginulo 517 civila, medju kojima 13 dece, a da je tesko povredjeno 4 500 gradjana i da zrtava ima i medju pripadnicima Vojske Jugoslavije.

Petak, 23. april

U nocasnjem bombardovanju zgrade RTS poginulo je "desetak ljudi", a 18 je povredjeno, rekao je novinarima ispred zgrade RTS ministar bez portfelja u saveznoj vladi Goran Matic i dodao da "ima indicija da se pod rusevinama nalazi jos dvadesetak ljudi".

Specijalni izaslanik ruskog predsednika za SRJ Viktor Cernomirdin izjavio je da je predsednik Slobodan Milosevic "napravio velike kompromise" i da je "sada red na NATO".

NATO je saopstio da je ponuda jugoslovenskog predsednika Slobodana Milosevica na medjunarodno prisustvo na Kosovu pod okriljem UN znatno ispod onoga sto je Zapad postavio kao uslove za okoncanje vazdusnog rata protiv Jugoslavije.

Umesto planiranog pompeznog otvaranja, samit NATO-a kojim ce biti obelezeno 50 godina postojanja alijanse poceo je u Vasingtonu raspravom o Kosovu. Otvarajuci skup, generalni sekretar NATO-a Havijer Solana izjavio je da se "Evropa konfrontira sa veoma ozbiljnom krizom (na Kosovu)".

Sef italijanske diplomatije Lamberto Dini osudio je "strasan" napad NATO-a na beogradsko sediste Radio-televizije Srbije. Bombardovanje sedista RTS osudila je i Medjunarodna federacija novinara, optuzivsi alijansu da je "prekrsila data obecanja" da ce nastojati da izbegne civilne zrtve. Savez novinara Rusije ocenio je da je rec o "aktu vandalizma" i o "napadu na pravo ljudi da znaju istinu o tome sta se dogadja na Balkanu". Svi savezi novinara Grcke i dopisnici grckih medija u Beogradu uputili su otvoreno pismo medjunarodnim novinarskim organizacijama i kancelariji portparola NATO-a u Briselu osudjujuci bombardovanje RTS. Oko sto stranih i domacih novinara potpisali su u Beogradu pismo saucesca porodicama nastradalih radnika RTS u nocasnjim napadima NATO-a. Asocijacija privatnih medija (APM) izrazila je "zgrazanje varvarskim raketnim napadom na RTS".

Predsednik DSS Vojislav Kostunica ocenio je da "ohrabruju" jugoslovensko-ruski razgovori o vracanju resenja kosovskog problema u mirne tokove.

Crnogorski premijer Filip Vujanovic izjavio je da se crnogorski MUP "ni u kom slucaju nece komandno potciniti Vojsci Jugoslavije", kao sto je to zahtevao Generalstab.

Visoki komesar UN za izbeglice Sadako Ogata izjavila je da bombardovanje Jugoslavije nije sprecilo odlazak izbeglica i ocenila da ono pogadja civilno stanovnistvo u Srbiji, zbog cega je izrazila zabrinutost.

Generalni direktor Uneska Federiko Major istakao je da upotreba sile izvan sistema UN "predstavlja veoma opasan presedan", kada je rec o agresiji NATO-a u SR Jugoslaviji.

Subota, 24. april

Pet decaka je poginulo, a dvojica su tesko ranjena od eksplozije kasetne bombe avijacije NATO-a, u selu Doganovic, 15 kilometara juzno od Urosevca. Na podrucju Urosevca nalazi se veliki broj neeksplodiranih kasetnih bombi koje su izbacili avioni NATO-a. Snage NATO-a bombardovale su podrucja vise gradova u Srbiji, a najvise udara pretrpeo je Nis, u cijoj okolini je eksplodiralo 26 projektila. Rafinerija nafte u Novom Sadu je sedmi put bombardovana u noci izmedju petka i subote.

Radio-televizija Srbije javila je da je specijalna grupa Pristinskog korpusa VJ na jugoslovenskoj teritoriji "likvidirala vise desetina albanskih terorista, a nekoliko ih je zarobila".

Jugoslovenski ministar inostranih poslova Zivadin Jovanovic odbacio je mogucnost da strane trupe ucestvuju u sprovodjenju eventualnog mirovnog sporazuma za Kosovo.

Komandant Pristinskog korpusa VJ Vladimir Lazarevic izjavio je da je u agresiji na Jugoslaviju NATO upotrebio vise od 1 000 borbenih aviona, vise stotina krstarecih projektila i oko 15 000 tona smrtonosnog tereta. "Pored 19 zemalja, clanica alijanse, NATO je u napadu na nasu zemlju posebno angazovao vise drugih zemalja i direktno Albaniju", izjavio je Lazarevic.

Sef ruske diplomatije Igor Ivanov izjavio je da embargo na isporuku nafte Jugoslaviji, koji je uveo NATO, obavezuje samo clanice te alijanse.

Nedelja, 25. april

Jedno dete je poginulo, a troje je tesko povredjeno kada je projektil NATO-a eksplodirao u selu Velika Dobranja u opstini Lipljan na Kosovu. NATO je gadjao severoistocnu zonu Nisa, odakle se culo 16 jakih eksplozija. Na meti NATO-a ponovo je bila hemijska fabrika "Milan Blagojevic" u Lucanima.

Britanski sef diplomatije Robin Kuk i americki drzavni sekretar Medlin Olbrajt izjavili su televiziji Bi-Bi-Si da nije utvrdjen datum za upucivanje kopnenih snaga NATO-a na Kosovo.

Lideri NATO-a zahvalili su susedima Jugoslavije za podrsku napadu NATO-a na SRJ, i obecali da ce reagovati "odmazdom" ako Srbi ugroze tu zemlju.

Britanski ministar odbrane Dzordz Robertson ocenio je da Rusija nece rizikovati sukob sa Zapadom zbog najavljenog embarga na isporuku nafte SR Jugoslaviji.

Francuski ministar odbrane Alan Risar izjavio je da u NATO-u nema neslaganja u pogledu embarga na uvoz nafte u SRJ, demantujuci izvestaje da se Francuska protivi takvom potezu.

Sekretarijat za informacije Crne Gore ocenio je kao "neprihvatljivo" pozivanje jednog od osnivaca nedeljnika "Monitor" i radija "Antena M" Miodraga Perovica na Vojni sud.

U Jasenovcu je odrzana komemoracija povodom godisnjice bega poslednje grupe logorasa iz tog ustaskog logora.

Savezna vlada je odlucila da "zbog krsenja medjunarodnih obaveza o zabrani koriscenja sile protiv druge drzave, zbog povrede suvereniteta druge drzave, zbog zastite civila i civilnih objekata u ratu, kao i zbog povrede osnovnih prava i sloboda pojedinaca", pred Medjunarodnim sudom pravde u Hagu pokrene postupak protiv svih drzava clanica NATO koje ucestvuju u agresiji na SRJ.

Predsednik Medjunarodnog komiteta Crvenog krsta Kornelio Somaruga posetio je Novi Sad, gde je obisao porusene mostove i Vidovdansko naselje, koje je osteceno u agresiji NATO-a na SRJ.

Generalni sekretar UN Kofi Anan izjavio je da je za eventualno medjunarodno prisustvo na Kosovu potreban mandat svetske organizacije.

Slovenija je dopustila avionima NATO-a da u akcijama protiv SR Jugoslavije koriste njen vazdusni prostor. Makedonija je dozvolila NATO-u da na njenu teritoriju smesti jos britanskih i nemackih vojnika, rekao je portparol NATO Dzejmi Sej.

Predstavnici separatisticke OVK su ponudili da OVK predvodi eventualnu kopnenu ofanzivu NATO-a na Kosovu, navodeci da bi njihovo poznavanje terena i iskustvo mogli da smanje broj zrtava na strani alijanse.

Zamenik generalnog sekretara NATO-a Serdjo Balanzino izjavio je da, u slucaju da vazdusni udari ne dovedu do povlacenja jugoslovenskih snaga, ne iskljucuje mogucnost da na Kosovo budu poslate kopnene trupe.

Ponedeljak, 26. april

Avijacija NATO-a srusila je poslednji, Zezeljev most, u Novom Sadu. Snabdevanje vodom grada je posle napada znatno otezano.

Potpredsednik jugoslovenske vlade Vuk Draskovic izjavio je da je jugoslovenske vlada spremna da prihvati razmestanje mirovnih snaga UN na Kosovu uz eventualno ucesce trupa clanica NATO-a ako Savet bezbednosti UN smatra da one treba da budu okosnica mirovne misije.

Predsednik Medjunarodnog komiteta Crvenog krsta Kornelio Somaruga izjavio je da je posetio trojicu americkih vojnika, koje je VJ zarobila u blizini granice sa Makedonijom, i da im je predao poruke njihovih porodica. Nije zeleo da iznosi druge detalje.

Jugoslavija prihvata medjunarodno prisustvo na Kosovu u formi civilne misije UN i bez predstavnika zemalja koje ucestvuju u agresiji na SRJ, izjavio je jugoslovenski ambasador u Moskvi Borislav Milosevic.

Sefovi diplomatija zemalja EU slozili su se u Luksemburgu da prosire postojeci rezim sankcija prema SR Jugoslaviji i postigli su politicki sporazum o zabrani isporuka nafte i naftnih proizvoda Jugoslaviji. Predsedavajuci Vojnog komiteta NATO-a nemacki general Klaus Nauman izjavio je da alijansa nece upotrebljavati ratne brodove u Jadranu kako bi sprecila isporuke nafte Jugoslaviji preko crnogorskih luka.

Separatisticka OVK osudila je predsednika Demokratskog saveza Kosova Ibrahima Rugovu na smrt, javila je agencija Itar-Tass, pozivajuci se na izvestaj albanske televizije.

Na sastanku ministra za informisanje Srbije Aleksandra Vucica sa direktorima i glavnim i odgovornim urednicima elektronskih medija dogovoreno je da televizijske kuce Politika, Pink, Studio B, BK i Palma svoje programe i kapacitete stave na raspolaganje Radio-televiziji Srbije.

Predsednik SR Jugoslavije Slobodan Milosevic doneo je odluku o pomilovanju jednog broja osudjenih lica. Odluku o pomilovanjima Milosevic je doneo povodom Dana SRJ, 27. aprila, saopstio je generalni sekretarijat predsednika SRJ.

Dnevnicu solidarnosti za zaposlene koji su ostali bez posla usled ratnih dejstava izdvajace zaposleni, clanovi upravnih i nadzornih odbora, poslanici, odbornici i penzioneri u Srbiji, objavljeno je u novom broju "Sluzbenog glasnika" Srbije.

Predsednik Demokratske stranke Zoran Djindjic izjavio je da se "potpuno slaze" sa vecinom stavova za resenje jugoslovenske krize koje je potpredsednik jugoslovenske vlade Vuk Draskovic izneo u intervjuu televiziji Studio B. Predsednik Izvrsnog odbora Demokratske partije socijalista Crne Gore Miodrag Vukovic ocenio je da je izjava potpredsednika Vlade SRJ Vuka Draskovica Studiju B "hrabar, politicki odgovoran, za Crnu Goru ocekivan odgovor, ali odgovor koji je dosao sa velikim zakasnjenjem".

U kampanji NATO-a, Jugoslavija trpi ubedljivo najvece ekonomske gubitke, ali ni efekti rata na medjunarodna finansijska trzista vise nisu zanemarljivi, procenila je Grupa 17 nezavisnih ekonomista.

Utorak, 27. april

Avijacija NATO-a je ponovo bombardovala poslovni centar "Usce" na Novom Beogradu. Pogodjen je gornji deo te visespratnice i srusena antena koja se nalazi na vrhu zgrade. Avijacija NATO gadjala je most "25. maj", koji Backu Palanku povezuje sa Ilokom.

Potpredsednik savezne vlade Vuk Draskovic izjavio je da bi SRJ prihvatila istragu o ratnim zlocinima na Kosovu. Odgovarajuci na pitanje novinara spanskog dnevnika "Mundo" da li je vlada SRJ spremna da prihvati takvu istragu, Draskovic je rekao da "apsolutno jeste" i dodao da je "vec formirala komitet koji prikuplja dokaze o svim zlocinima koji su pocinjeni nad civilima".

Sef ruske diplomatije Igor Ivanov ponovio je u intervjuu za madridski "Mundo" da se Rusija protivi poostravanju ekonomskih sankcija SR Jugoslaviji. "Mi smo protiv embarga, ne samo naftnog vec i protiv svih drugih sankcija, koje jos vise otezavaju zivot gradjanima Jugoslavije", rekao je Ivanov.

Kancelarija visokog predstavnika za BiH ocenila je da "trenutno nije izvodljiv izbor nove vlade Republike Srpske" i porucila da ce eventualnu odluku o tome na sednici Skupstine RS, koja se odrzava u utorak, smatrati za nelegitimnu.

Americki predsednik Bil Klinton odobrio je angazovanje oko 33 000 pripadnika rezervnih snaga armije SAD i nacionalne garde, koje bi trebalo da pojacaju snage NATO-a.

Medjunarodni komitet Crvenog krsta se nada da ce narednih dana dobiti bezbednosne garancije od jugoslovenskih vlasti i NATO-a da bi se toj organizaciji omogucila obnova rada na Kosovu.

Ruski knjizevnik i dobitnik Nobelove nagrade Aleksandar Solzenjicin najostrije je osudio agresivnu politiku NATO-a.

Kanadski premijer Zan Kretjen saopstio je da ce ta drzava uputiti 800 vojnika u Makedoniju koji ce ucestvovati u eventualnoj mirovnoj misiji na Kosovu.

Makedonski predsednik Kiro Gligorov rekao je da ce od Nacionalnog saveta bezbednosti zatraziti da se uvede stanje neposredne ratne opasnosti, cime ce njegova ovlascenja biti znatno povecana.

Sreda, 28. april

Avioni snaga NATO-a dejstvovali su na podrucju Beograda i Pozege, kao i u Cacku. Izvestaci su konstatovali da je pogodjena kasarna Vojske Jugoslavije u neposrednoj blizini bolnice "Dragisa Misovic" na Topcideru.

Do sada su pronadjena tela 16 civila koji su poginuli u napadu NATO-a na Surdulicu, medju kojima je dvanaestoro dece. Strahuje se da je broj stradalih znatno veci. Od jedanaest ispaljenih projektila poruseno je oko trista civilnih objekata.

Specijalni predstavnik ruskog predsednika za SRJ Viktor Cernomirdin izjavio je posle razgovora sa pomocnikom americkog drzavnog sekretara Strobom Talbotom da izmedju Rusije i SAD postoje izvesni podudarni stavovi u pogledu mirovnog resavanja krize na Kosovu. Cernomirdin je rekao da se SRJ saglasila sa medjunarodnim prisustvom na Kosovu pod okriljem UN i uz ucesce Rusije. Americki zvanicnici su, medjutim, saopstili da se SAD i Rusija nisu slozile oko medjunarodnih mirovnih snaga za Kosovo. Portparol Stejt departmenta Dzems Rubin rekao je da je NATO "spreman da napravi pauzu u napadima na Jugoslaviju, ukoliko ta drzava pokaze spremnost za povlacenje trupa sa Kosova".

Predsednik Crne Gore Milo Djukanovic zatrazio je zaustavljanje napada NATO-a na SRJ, prekid nasilja, kao i da se "ne ignorise dobronamerna i agilna uloga Rusije".

Gradonacelnik Moskve Jurij Luskov ocenio je da "NATO igra krajnje opasnu igru kojom zeli da proveri cvrstinu Rusije".

Zavrsni dokumenti samita NATO-a su izraz direktne teznje alijanse ka dominaciji, navodi se u saopstenju MIP Rusije.

Generalni sekretar UN Kofi Anan imenovao je slovackog ministra inostranih poslova Edvarda Kukana za svog specijalnog izaslanika za Kosovo.



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.