2523, maj 5 1999

KOSMET

UPOTREBA LIDERA

Podsecanje zapadnih medija na pravu prirodu a analiticare da mirovno resenje podrazumeva odricanje bar od ekstremnog krila "OVK", moze biti signal isticanja roka za upotrebu Hasima Tacija

U kontekstu sve brojnijih mirovnih inicijativa i diplomatskih susreta uprilicavanih na raznim mestima i nivoima, gotovo da je zagubljen glas Albanaca sa Kosmeta. Sve ucestaliji susreti dr Ibrahima Rugove sa najvisim zvanicnicima Srbije i Jugoslavije i sve konkretnija saopstenja posle tih sastanaka i dalje ne dobijaju adekvatan prostor u zapadnim medijima i politickim krugovima. Rugovini zahtevi za obustavu agresije NATO-a ignorisu se upornim ponavljanjem da je predsednik Demokratskog saveza Kosova "talac srpskih vlasti", sto je na najbolji nacin dematovano njegovim iznenadnim dolaskom u Rim na poziv italijanske vlade a uz saglasnost jugoslovenskih vlasti u sredu posle podne.

Uprkos hrabrenja terorista lansiranjem vesti da je "OVK" uspostavila koridor za dotur oruzja iz Albanije na Kosovo, ili da su njihove snage osvojile jugoslovensku karaulu "Deva" (sto je demantovano slikom i recju novinara sa lica mesta), nizu se i nagovestaji u sasvim suprotnom smeru. To je slucaj sa otkricima istrazivacki orijentisanih novinara u zapadnoj stampi, na primer o pravoj sadrzini vojnog dela tzv. sporazuma iz Rambujea, ili o sluzbenim izvestajima nemacke vlade o nepostojanju sistematskog progona Albanaca na Kosovu od 17. marta. Uz glasove upozorenja iz ruskog vojnog vrha da ako nema OVK, nema ni potreba za brojnim stranim trupama u Jugoslaviji, sve cesce se mogu cuti kritike na racun finansiranja i ustrojstva ove NATO-u saveznicke snage.

Konzervativni "Vasington tajms", pozivajuci se na obavestajne izvore, otkriva da su se clanovi separatisticke OVK obucavali u kampovima islamskog vodje Osame bin Ladena, poznatog izmedju ostalog po organizovanju atentata na americke ambasade u Africi. U jednoj debati na Bi-Bi-Siju, zalaganjima britanskih strucnjaka da se pojaca naoruzavanje "OVK" kako se ne bi dovodili u opasnost zivoti britanskih vojnika, ostro se suprotstavio ekspert iz Francuske, upozoravajuci da se radi o kidnaperima civila i svercerima droge s kojima ne treba imati nikakvog posla. Na beckom sastanku predstavnika americkog Kongresa i ruske Dume zatrazen je prekid vojnih aktivnosti "OVK", a nemacki levicari, poput Vofganga Gerkea, visokog funkcionera Partije demokratskog socijalizma, naglasavaju da je neophodno obezbediti dve osnovne stvari: povratak svih izbeglica i razoruzanje teroristicke OVK.

Predstavnici "OVK" i njoj bliskih lidera kosovskih Albanca i dalje nailaze na sirom otvorena vrata u vecini zemalja NATO, a u petak su u Briselu razgovarali sa generalnim sekretarom Havijerom Solanom i nekoliko ambasadora u Savetu alijanse, naglasavajuci "da konacno resenje za Kosovo mora biti takvo da tamo dodju trupe Zapada i NATO". Dosada smatrani umerenim intelektualcima, Bljerim Salja i Skeljzen Malici tom prilikom izjavili su da se "nijedan Albanac nece vratiti ako tamo bude srpskih snaga i ako ne bude NATO", odnosno da "nema nikakvih mogucnosti niti izgleda da Albanci istovremeno izadju na izbore sa Srbima." Ekstremisti

U nekim komentarima zapadne stampe sve cesce se tvrdi da bi bar "ekstremni delovi" tzv.OVK prilikom postizanja mirovnog resenja morali biti iskljuceni, a Rugova politicki svakako ojacan, ukazujuci na vidnu podrsku koju mu daje, recimo, bivsi albanski predsednik Salji Berisa. U Rambujeu ustolicen kao lider Albanaca sa Kosova, vodja "OVK" Hasim Taci vise nije medijska zvezda, a do njegove samoproklamovane titule "premijera republike Kosovo" (kao i vec ranije proklamovanog premijera u egzilu Bujara Bukosija), izgleda malo ko drzi. Imenovanje novog nacelnika staba "OVK" uvezenog iz Hrvatske, Agima Cekua, moze znaciti izvesno slabljenje Tacijeve pozicije, a preimenovanje terorista u "Nacionalnu gardu", sto obicno podrazumeva neku vrstu zandarmerije, takodje moze biti indikativno.

Glasovi sa terena govore o nespremnosti obicnih Albanaca na Kosovu, da vise ikada cuju za lidere koji su trazili NATO bombe, jer su one prouzrokovale patnje kakvim ovja narod prakticno nikada ranije nije bio izlozen. Istovremeno, jedan od teroristickih vodja, pre svega u podujevskom kraju, poznat kao Remi, posredstvom Televizije Tirana optuzio je ostale vodje da su dezertirali, da se "narod ne brani u Tirani i u Tetovu", da gladuje i da nema lekove. Za to vreme, sa bezbedne udaljenosti, iz inostranstva albanski intelektualci porucuju ili da je "OVK jedina institucija koju imamo" (Behljulj Becaj), ili da ce "Rugova uvek biti simbol" ali da je "izbor nezavisnosti jasan" jer bi posle svega bila "ludost misliti o koegzistenciji i saradnji Srba i Albanaca" (Sabri Haliti).

U svakom slucaju, jasno je da, kao i ranije, medju vodjama kosovskih Albanaca postoji nekoliko struja, sto zapadni propagandisti koriste izvlaceci iz sesira i promovisuci lidera prema svojim trenutnim interesima.

SVETLANA DjURDjEVIC-LUKIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.