2528, jun 1999

(nastavak sa prve strane)

MIR I RAT

KUMANOVSKO POVLACENJE

Medjunarodna zajednica ce imati ozbiljne probleme ukoliko zaista namerava da na Kosovu sacuva multietnicko drustvo, ali je vec uspela da obezbedi dolazak i rasporedjivanje multietnicke vojske

Najzad se i to dogodilo - zlocinacka alijansa prihvatila je zahtev za mirno i politicko resenje i odlucila da na Kosovo posalje pedesetak hiljada "mirotvoraca", iako je ne tako davno zelela da po "srpskoj kolevci" razmesti svega 28000 vojnika.

U cetvrtak ujutru, generali Vojske Jugoslavije (najverovatnije nacelnik Generalstaba Dragoljub Ojdanic) pozvali su komandu NATO-a u Monsu kako bi generala Veslija Klarka pozvali da dodje u Beograd i rade zajedno na miru. "Drago nam je sto nisu zaboravili nas broj telefona i faksa", izjavili su prilicno zajedljivo zvanicnici zapadne vojne alijanse, pre nego sto su objasnili da se na miru moze raditi i iza debelih, zelenih zavesa respektabilne kafane "Evropa 1993", vlasnika izvesnog Sadikua, u selu Blace na makedonsko-jugoslovenskoj granici. Prema zapadnim medijima, oko kafane su se spontano setale albanske izbeglice sa Kosova, sto je odrazavalo stav Zapada da "malo ponizavanja" neprijatelja nikada nije na odmet. Kada je pacifisticki polet premesten u cador na sportskom aerodromu u Kumanovu, mestu koje budi odredjene istorijske asocijacije, analiticari su mogli da primete kako agresori smatraju da se mirovni sporazum moze realizovati i pre nego sto se donese rezolucija UN.

Dzeksonov vagon

U razgovorima izmedju predstavnika VJ i sefa delegacije UN Majlka Dzeksona, koji se u javnosti predstavlja kao komandant snaga NATO-a za brzo reagovanje i britanski general, zatrazeno je da se "vojska, policija i paravojska" povuku sa Kosova u roku od sedam dana, koristeci samo dva putna pravca, ali im nije garantovano da ih usput nece napadati, vise puta unistavana, separatisticka Oslobodilacka vojska Kosova. U razgovorima o "tehnickoj primeni sporazuma" od VJ zatrazeno je da potpise dokument kojim SRJ poziva snage NATO u goste, ostavi tesko naoruzanje u kasarnama koje bi kasnije mozda bilo vraceno, kao i da se sa tenkove i ostalih oklopnih vozila skinu topovske cevi pre povlacenja. Jedan strani posmatrac istorijskog dogadjaja je generala DZeksona opisao kao coveka koji je citavog zivota cekao na svoj versajski vagon, ali je u Kumanovu pokazao izvesnu nezrelost. Jugoslovenska delegacija je zatrazila usvajanje rezolucije UN pre nego sto na svoju teritoriju pripusti stranu soldatesku, sto je kumanovske razgovore dovodilo do kolateralnih neuspeha. Citava zabuna je razresena sastankom ministara spoljnih poslova sedam najrazvijenijih zemalja i Rusije, koji je zavrsen usaglasavanjem nacrta rezolucije i scenskim ljubljenjem Olbrajtove i Ivanova.

Bejkonova posla

Komandant americkih oruzanih snaga general Henri Selton je nekako istovremeno objasnio da demilitarizacija OVK nikako ne znaci njeno razoruzavanje, dok je portparol Pentagona Kenet Bejkon prognozirao da ce vecina srpskih civila napustiti Kosovo. "Mi ih necemo terati sa Kosova, ali im ne mozemo zabraniti da odu", izjavio je Bejkon, sto je u izvesnom neskladu sa potresnim zalaganjem americke administracije za vecne vrednosti multietnickog drustva.

Vasington ce, izgleda, tesko ocuvati etnicku raznorodnost civilnog stanovnistva na Kosovu i Metohiji, ali je zato uspeo da omoguci rasporedjivanje multietnickih mirovnih snaga. Prema izvorima iz Brisela, na Kosovo ce doci izmedju 50 000 i 52 000 vojnika NATO-a, dok je dolazak desetak hiljada ruskih vojnika jos neizvestan. U mirovnim snagama UN, kako ce se one zvanicno zvati, najbrojniji ce biti Britanci (oko 13 000), a slede SAD (7 500), Francuska (7 000) i Nemacka (izmedju 6 i 7 hiljada). Clanice NATO-a cije prisustvo su vlasti u Beogradu do sada prihvatile, imaci prilicno skromno prisustvo - Grcka (1 200), Poljska (800), Portugalija (500), Ceska i Madjarska (po 250 vojnika). Pripadnici "slobodnog i pravdoljubivog sveta" doci ce u prilicno skromnom sastavu.

Bermudski trougao

Nakon sto je Beograd prihvatio Talbotov dokument, koji su uspesno objasnjavali Ahtisari i Cernomirdin, u diplomatskom plej-ofu je naglo marginalizovana sudbina Srba i Albanaca, dok je aukcija najskuplje srpske reci prepustena odnosima Amerikanaca, Rusa i Kineza. Ruski izaslanik Viktor Cernomirdin istakao je, po povratku iz Beograda, da je bio "zaprepascen sto je Beograd prihvatio ponudjeni plan bez ikakvih izmena", ali su i jugoslovenski zvanicnici bili prilicno sokirani sto se Cernomirdin pojavio u Beogradu sa dokumentom kojim se nalaze apsolutno povlacenje sa Kosova. "Sigurno je da ga nikada ne bismo prihvatili da ga nije predlozila ruska strana", objasnio je razloge prihvatanja jugoslovenski ambasador Borislav Milosevic. Kineski zvanicnici su, takodje, najavili veto na donosenje rezolucije o Kosovu, ukoliko ne bude obustavljeno bombardovanje SRJ, ali je ruski predsednik Boris Jeljcin zatrazio od kineskog kolege Djijang Cemina da ne glasa protiv rezolucije.

Ruska autonomija

U Moskvi bi, u medjuvremenu, trebalo da se odrze novi razgovori, na kojim bi Rusi zatrazili samostalno delovanje svojih snaga i sopstveni sektor na Kosovu, ali je americki drzavni sekretar Medlin Olbrajt hitno i diplomatski odbacila ideju o ruskom sektoru. Bil Klinton je, medjutim, istakao da ruske snage ne moraju da budu pod komandom NATO-a, napomenuvsi da bi neke koordinacije ipak moralo da bude. Vlast u Moskvi je pozurila da objasni da ce ruska vojska imati sustinsku autonomiju unutar snaga NATO, a sve pod okriljem i zastavom UN, organizacije koja se ove godine pretvorila u utociste svih posrnulih politika na planeti Zemlji.

U sredu posle podne su po ko zna koji put prekinuti razgovori o vojno-tehnickom sporazumu u Kumanovu. Ocekuje se sednica Saveta bezbednosti UN, na kojoj bi se mogla razresiti sudbina njenog osnivaca, sto bi moglo da znaci da iste veceri ne treba ocekivati nastavak zastrasujuce humanitarne akcije. "Danas smo na ivici mira", najavio je generalni sekretar Kofi Anan prekid rata, koji ce se vec naci u nekom komadu teatra apsurda. Iako su drzavni mediji poceli da objasnjavaju sve prednosti mira, a pripadnici lumpenpatriotizma najavljuju da ce sagraditi nove i lepse Decane i Gracanice, patrijarh srpski Pavle smatra da je pre rata moglo i da se malo razmisli.

BATIC BACEVIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.