2529, jun 17 1999

INTERVJU: DR DRAGAN VESELINOV

VOJVODINA NIJE KOSOVO

Kaze se da su posle bitke svi generali pametni.

Mi danas ne ratujemo, zivimo u miru i cekamo ulazak u raj, koji nam je obecan. Podsecamo citaoce da je dr Dragan Veselinov, sef poslanicke grupe Koalicije Vojvodina, i pre bitke bio protiv rata i da se u Skupstini Srbije izjasnio za prihvatanje sporazuma iz Rambujea. A da je, na poslednjem zasedanju, kako on to kaze - glasao protiv kapitulacije. Danas, kad jedni slave pobedu a drugi misle da to i nije nekakva pobeda, razgovaramo sa dr Draganom Veselinovom, gotovo o svemu, a najvise o Vojvodini, koju bi danas neki da prekrste u - severnu srpsku pokrajinu. Danas imamo to sto imamo - stranu vojsku na Kosovu, srpske izbeglice prema severu, pa to lici nekako na novu veliku i poslednju seobu Srba na sever. Lako je reci da smo pobedili, da smo sacuvali Kosovo, ali kako vi vidite kraj ove drame?

- Koje drame? Ovo s Kosmetom?

Kraj ove nase pobede.

- Vidim da ce Kosmet dobiti ekonomsku pomoc, da ce monetarno i carinski da se odvoji od Srbije i da ce uzivati neformalnu nezavisnost u srpskim granicama. Medjunarodna vojska ce ostati najmanje pet godina dok se Kosmet ne obnovi sa ponajmanje jednom milijardom dolara godisnje. Fanatici sa albanske i srpske strane pokusavace da provociraju sukobe sa KFOR-om i da prebace odgovornost na drugu stranu. To ce biti sporadicni sukobi.

Kosmetski Albanci pretrpece invaziju albanskih Albanaca, jer imaju veliko trzisno iskustvo, vode knjigovodstvo, ziveli su u liberalnijem uredjenju i doci ce do klanovskih napetosti izmedju Kosmeta kao "albanske Vojvodine" sa Albanijom kao "Srbijom". U poslednje vreme na stranim televizijama i radio-stanicama stalno bockaju i upozoravaju Madjare, kako postoji mogucnost da dodje do osvete srpskog rezima, beogradskog rezima, prema Madjarima. Da li su Madjari zaista u situaciji da im se neko sveti i zasto?

- Pa, svaki diktatorski rezim trazi svoje Cigane i Jevreje. Ali Madjari u Vojvodini su lojalni gradjani drzave i nisu odgovorni za propast kosmetske politike rezima, kao sto za to nisu odgovorni ni Srbi, ni Albanci, ni Slovaci ni Rumuni. Za propast ove politike odgovoran je Milosevic, nacionalisticka beogradska opozicija, svestenici-templari u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, naucnici-politikanti iz Srpske akademije nauka i umetnosti i mnogi profesori sa Beogradskog univerziteta. Narod nije kriv. Pokusaj ispravljanja onog sto je lose bilo u Ustavu iz 1974. godine (kad je pokrajina maltene imala drzavnost) nije Srbiju usrecio. Nije ni Vojvodina prosla mnogo bolje u tom ispravljanju Ustava. Da li postoji opasnost da jednog dana i u Vojvodini ta resenja, te "ispravke", ljudima dodju do guse pa da kazu: u redu, drzava Srbija jeste nasa, ali ako smo braca, kese nam nisu sestre. Onda, Vojvodina ima ime, a drzavna je televizija uveliko krsti kao - severnu srpsku pokrajinu...

- Vojvodina je nezadovoljna kolonijalnim statusom i time sto se udaljava od centralne Evrope. Oduvek sam protestovao protiv nekih pancevackih propagandista koji govore kako Pancevo ima najstariju pivaru na Balkanu, kako Pancevo ima najvecu staklaru na Balkanu, kad Pancevo uopste nije na Balkanu. Tacno je da imamo jednu od najstarijih pivara u juznom delu centralne Evrope. Granica Dunav.

- Tacno je. Balkan je ispod Dunava. U Vojvodini ce Srbi presudjivati hoce li je biti ili ne. Nas je oko milion i sest stotina hiljada. Budemo li zeleli da i dalje gajimo psenicu a da je Beograd prodaje, onda i zasluzujemo da budemo robovi Beograda. Vojvodina ce osvojiti autonomiju ponovo. Ona mora biti veca od one iz 1974. godine, ali bez prava da vodimo samostalnu spoljnu politiku. To je bila greska iz Ustava 1974. godine.

Rezim je pogresio sto je ukinuo kosmetsku autonomiju 1989. godine. Ako su je se Albanci odrekli 1981. demonstracijama u korist republike i buduce nezavisnosti, Beograd je trebalo da cuva autonomiju iz 1974. godine i da govori Zapadu: "Evo, vidite, cega se oni odricu!"

Posle deset godina Beograd nudi novu autonomiju kosmetskim Albancima sporazumom Ratka Markovica i Egipcana sa Albancima, sa nepoznatim Albancima, nudeci manju autonomiju od one iz 1974. godine. Trebalo je da ponude vecu autonomiju i da izbace Albance iz igre ponudom manjom od buduceg Rambujea a vecom od 1974.

Ulaskom u rat Beograd je izgubio i Rambuje i bojim se da je Kosmet trajno otisao. Nema u Beogradu doraslih politicara istorijskim prilikama koje sam rezim izaziva. Madjara u Vojvodini ima danas oko trista hiljada. Je li tako?

- Trista-trista pedeset hiljada. Da li znate, igra li Madjarska danas neku ulogu koja bi za nas bila zabrinjavajuca?

- Ne bojim Madjarske. Bojim se lose beogradske politike. Bude li ostao Milosevic na vlasti, necemo dobiti ekonomsku pomoc. Kosmet ce se razvijati a mi cemo propadati. Svi narodi u Vojvodini pozelece da pobegnu od Beograda, da se spasu od bunara u koji padamo. Tada moze da dodje do pojacanog madjarskog nacionalizma, ali ja vidim da najjacu madjarsku organizaciju u Vojvodini vodi veoma razuman i oprezan covek Jozef Kasa. Verujem da ce se u redovima njegove stranke dobro razmisliti valja li u Vojvodini isticati nacionalne teritorijalne interese ili zajedno sa Srbima gurati ideju: Vojvodina napred.

Ako bi se podigao madjarski nacionalizam u Vojvodini, Srbi bi se prirodno branili podrskom iz Beograda i tada bi Vojvodina ponovo propala. Dokle god se ne resi pitanje beogradskog rezima, glavninu rivaliteta sa Beogradom moraju da nose vojvodjanski Srbi, a Madjari da ne isticu preterane zahteve. U ovom trenutku, da budemo, kao Srbi, realni: imaju li Madjari prava da traze nesto sto nemaju?

- Imaju. Sve sto su Srbi trazili od Madjarske i Austrije u 19. i 18. veku, imaju pravo da traze Madjari sad od Srba. Ako veruju da im je potrebna nova skola, bilo osnovna, bilo srednja, da sam ja predsednik vlade, ja bih im to smesta dao. Ali ekonomski smo svi ugrozeni od Beograda, bez obzira na to kojoj naciji pripadamo. I kulturno mi smo jedni drugima daleko blizi nego delovima srpskog naroda daleko od Vojvodine.

Neophodan je minimum srpsko-madjarskog sporazuma u Vojvodini i neophodan je minimum istorijskog kompromisa Vojvodjana sa Beogradom. Neke opozicione snage u Beogradu trebalo bi toga da budu svesne. Ne moze se oboriti Milosevic u Beogradu bez Vojvodine. Tek kada se spojimo, medjusobno se priznajuci, mi cemo steci najvece simpatije i Rusije i evropskih drzava i Amerike.

Beogradska opozicija je do sada veoma gresila. Htela je vlast umesto Milosevica, s istim nacionalnim programom. Ova opozicija nema novi program politickog sistema Srbije zasnovan na federalizaciji. Bez jasnog programa politickih snaga u Srbiji i Vojvodini sta se zeli od Srbije u buducnosti i sa priznavanjem novog kosmetskog statusa, niko nas nece podrzati. Mi smo gomila razbijene vojske. Bez obzira sto je od prestanka bombardovanja proslo svega nekoliko dana, vi biste vec mogli da kazete nesto o posledicama. Recimo, ima li posledica po slobodu misljenja, slobodu stampe. Imam utisak da smo se za ova dva i po meseca vratili na 1946. godinu.

- Jesmo. Beograd je odgovoran za ekonomsku propast Srbije i Vojvodine. Plate su pale na 60 dolara mesecno, nezaposlenih je blizu dva miliona, drustveni proizvod po stanovniku je verovatno na oko hiljadu dolara godisnje. Mi smo ispod praga Svetske banke od 1 305 dolara drustvenog proizvoda po stanovniku i diskvalifikovani smo za dobijanje kredita Svetske banke. Te kredite moze da dobije Burkina Faso, ali Srbija ne.

Postajemo nadlezni za specijalan program pomoci. Kako su Milosevic i ogromni delovi beogradske opozicije nepouzdani saveznici koji generiraju neopisivu pravnu nestabilnost, politicki nered i neozbiljnost, u Srbiju ce posredno ulaziti novac u skladu sa mogucnoscu da se u haosu oplodjava. Dolazice posebno sa Kosmeta, a ne iskljucujemo mogucnost da deo medjunarodne ekonomske pomoci stigne preko pouzdanih partija u Srbiji, a te partije nisu, da budem jasan, Srpska radikalna stranka, to nije Srpski pokret obnove, to nije Nova demokratija, to nije JUL, to nije Socijalisticka partija Srbije, to nije Demokratska partija, nije ni Demokratska partija Srbije... Dobro, ali moram da primetim da je Vuk Draskovic, dok je bio potpredsednik vlade, govorio protiv rata, govorio da se mora naci kompromis i zbog toga je i smenjen. Imam utisak da je Srpski pokret obnove stranka koja je daleko drukcije govorila i od socijalista i od radikala.

- Nije tacno. Ta je partija glasala za rat u Skupstini Srbije, ta je partija glasala za ratni savez Srbije odnosno Jugoslavije sa Rusijom i Belorusijom, glasala je za dozivotne penzije rezimskim predsednicima i politicarima odgovornim za ekonomsku katastrofu i politicki kolaps drzave i ona samo dozivljava naknadno politicko osvescenje, ali uvek posle katastrofa koje takva vrsta politike izaziva. Srbijanci uvek vode politiku: moze da bidne, ne mora da znaci. Nema u Beogradu, osim Gradjanskog saveza Srbije i mozda sutra Socijaldemokratije, stranke koja drugacije shvata politiku, ali ne iskljucujem mogucnost da Srpski pokret obnove pokusa da se vise priblizi politickoj i ekonomskoj alternativi. Kad ste pomenuli Gradjanski savez Srbije i Socijaldemokratiju, da li imate na umu vrlo vaznu cinjenicu koliko ko u Srbiji moze sada posle rata da uzme glasova. Da li te stranke mogu dobiti dva miliona glasova da bi uzele vlast u Srbiji?

- U Srbiji nece biti priznati nikakvi izbori, ili da kazem bolje - ni Rusija ni Zapad nece priznati nikakve izbore u Srbiji dok se ne zavede slobodna stampa i slobodno finansiranje partija. Prema tome, da su sada izbori pobedila bi desnica, pobedila bi lazna levica, pobedio bi rezimski blok, dzelati naroda, jer bi oni brojali i lazne glasove. Milosevic bi kazao da je ponovo za njegove ljude glasalo bar trista pedeset hiljada kosmetskih Albanaca, on bi ih izbrojao i u Subotici ako treba. Sta dobijamo time sto su radikali napustili vladu, a sta gubimo?

- To je dogovoren izlazak. Seselj nije samostalan politicar. Ali Seselj bi mogao biti opasan i izvan vlade jer on ima fasisticki program i napadace drzavu za kapitulaciju... I koristice ekonomsku bedu?

- Ekonomsku bedu koristi za jacanje svog egalitarnog programa. On bi bio nepodoban za bilo kakvo ekonomsko i politicko ozdravljenje Srbije. Kulturno, mi bismo se spustili na stepen varvarina. Milosevic ne sme da se igra sa njim. Da sam na Milosevicevom mestu, naredio bih Seselju da ostane u vladi da zajedno snose odgovornost.

PETAR IGNjA



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.