2535, jul 29 1999

FUDBALSKA RASKRSCA

NASI I NJINI IGRACI

Crnogorci ostro prete, Vojvodjani cute za 100 hiljada maraka, Albanci igraju "istorijsku utakmicu", a FSJ se priprema za Hrvate...

U jednoj blic i neformalnoj anketi, rec je "samo o fudbalskoj igri", od deset upitanih slucajnih prolaznika (iskljucivo muskaraca) ispred prostorija Fudbalskog saveza Jugoslavije na Terazijama br. 35, nijedan nije znao tacno da odgovori na pitanje kada pocinje fudbalski sampionat Jugoslavije. U vecini slucajeva, odgovor je bio isti: "Ma, znam da se fudbal igra negde u avgustu, samo ne znam tacan dan. Valjda tada igramo sa Hrvatima"?!

Start fudbalskog prvenstva Jugoslavije je (31. jula) u subotu. Kvalifikacioni mec za odlazak na sampionat Evrope iduce godine sa selekcijom Hrvatske zakazan je za sredu 18. avgusta na stadionu "Crvena zvezda".

Ovakvo, najblaze receno neinteresovanje za fudbal koji se igra na nasim stadionima nije novijeg datuma i traje od raspada one Jugoslavije sa sest republika. Kada je drzavni tim u pitanju, situacija je kudikamo povoljnija. Drzavni tim se prati i gleda. Zasto je tako, lako je odgovoriti. Jer, nije u pitanju iskljucivo nacionalni fudbalski ponos, vec saznanje da su sve fudbalske vrednosti odavno napustile drzavu SRJ u jurnjavi za "pecalbarskom zaradom". Kako god nazvali fudbalere koji igraju u bogatim inostranim klubovima, to je jedina "opipljiva" vrednost koju imamo u ovom sportu. Uz, naravno, fudbalskog barda Vujadina Boskova, koji je minulog vikenda i zvanicno imenovan za selektora nacionalnog tima!

Ultimatum ili model

Priznanje starom Vujadinu (68) na startu nije bilo spontano i prema ocekivanjima. Da iznenadjenje bude kompletno, abdikaciju Milana Zivadinovica sa mesta selektora drzavnog tima prvi je "provalio" londonski "Dejli telegraf" iz pera Dejvida Milera, velikog zaljubljenika u jugoslovenski fudbal. Miler je objavio vest i zbunio celnike FSJ - da je njihov, jos zvanicno placeni sluzbenik - za 500 000 funti sterlinga potpisao ugovor sa klubom "Al Naser" iz Saudijske Arabije. Naravno, tek tada je nastala groznicava "potera" za novim selektorom.

Veciti "perverzni" odnos politike i fudbala odmah je stupio na scenu. Nezadovoljan izborom novog selektora (Vujadina Boskova) oglasio se Fudbalski savez Crne Gore. U depesi koju je potpisao predsednik dr Novak Jovanovic istaknuto je da selektora nije predlozio Strucni odbor FSJ, kako predvidja Statut, a o predlogu bi trebalo da se izjasni Izvrsni odbor jugoslovenske fudbalske organizacije.

U stvari, pozadina i nije bio Vujadin Boskov, vec je FS Crne Gore u saveznom fudbalu trazio punu ravnopravnost, prema modelu - pedeset odsto. Crnogorci su zahtevali resenje, kako sami kazu, "zivotnog pitanja" za dalji opstanak sopstvenog Saveza, a to je raspodela para zaradjenih na poslednjem sampionatu sveta prosle godine u Francuskoj. Doduse, ta raspodela, kada su u pitanju strucni stab i igraci, vec je bila ucinjena na ime nagrada 1,7 miliona maraka, a ostatak, od oko 2,3 miliona maraka predvidjen je za potrebe FSJ.

Miljan Miljanic, koga u Crnoj Gori mnogi i ne vole, ali ga slusaju, u poslednjem momentu uspeo je da spreci deobu na "nase i njine igrace" i preko Branka Bulatovica, generalnog sekretara FSJ, ubedi "one tamo da mnogo ne politice", a pare ce sigurno stici. Tako je i bilo. Bulatovic je obecao 250 000 nemackih maraka od zaradjenog u Francuskoj republickim savezima, a vojvodjanskom 100 000 maraka. Medjutim, taj finansijski nacin pomoci FSJ republickim i pokrajinskim savezima nije pravno regulisan. To je stvar procene izvrsnih foruma fudbalske organizacije. Pogotovu kada je u pitanju FS Kosova...

Zadovoljni i ovakvom odlukom, delegati iz FS Crne Gore, zajedno sa ostalim delegatima, aklamacijom su potvrdili raniji "izbor" Vujadina Boskova za saveznog selektora fudbalske reprezentacije Jugoslavije. Izvrsni odbor FSJ zasedao je bez prisustva novinara, a sve ranije izreceno saopstio je Branko Bulatovic, generalni sekretar FSJ, na izdvojenoj konferenciji za novinare, rekavsi i to - da je steta sto nisu bili prisutni predstavnici medija, jer bi se uverili u jedinstvenost svih saveza!

Albanska stvarnost

Sastanku Izvrsnog odbora FSJ prisustvovali su i predstavnici FS Kosova. Misa Albijanic, jedan od prisutnih delegata, jetko je zakljucio: "Mi smo ovde vlada u egzilu." Znaci, vlada Fudbalskog saveza Kosova postoji, ali ono sto je sigurno klubovi sa ove teritorije: "Pristina" (clan Prve lige) i "Crvena zvezda" iz Gnjilana (Druga liga) nece se ukljuciti u ovogodisnje takmicenje.

A na gradskom stadionu u Pristini odrzana je prijateljska utakmica izmedju "Pristine" i "Tetova" iz Makedonije. Pred vojnicima KFOR-a i, kako su zabelezili strani mediji 25 000 gledalaca (?!), obe ekipe su nastupile sa etnicki cistim igracima Albancima. Novi menadzer "Pristine", po uzoru na Engleze, jeste Sinasi Berisa. Nekada jugoslovenski fudbalski sudija sa znakom Fife rekao je da je ovo veliki korak za kosovski fudbal, koji ce sigurno imati svoju prvu i drugu ligu, samo da se jos uslovi za to poboljsaju. Sto se tice ove "pretnje" kosovskim fudbalskim ligama, na jos zvanicno suverenoj teritoriji SRJ, Albanci su svih proteklih deset godina imali paralelne fudbalske lige sa onima koje su bile pod jurisdikcijom Fudbalskog saveza Jugoslavije.

ALEKSANDAR MIHAJLOVIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.

The views expressed on this page are those of the authors and do not
represent the policy or position of the Serbian Unity Congress.