2536, avgust 5 1999

REKONSTRUKCIJE

SIMULACIJE PROMENA

Razgovori o hitnoj rekonstrukciji savezne i republicke vlade sasvim iznenada su zakazani u prvoj nedelji avgusta. U novim vladama ce ostati stari ministri, koji obecavaju korenite promene

Tvrdnje istaknutih glasnogovornika levicarske desnice da se zemlja moze efikasno obnoviti sopstvenim snagama parcijalno su potvrdjene sredinom ove nedelje, kad su savezni i republicki premijer Momir Bulatovic i Mirko Marjanovic iznenada pozvali predstavnike svih stranaka na razgovore o rekonstrukciji vlade. Levicari ce, izgleda, uspeti da sopstvenim snagama i u rekordnom roku obnove vlade, dok ce izgradnja fabrika, mostova i ostalih objekata u zemlji naici na nesto ozbiljnije probleme.

U sredu po podne saopsteno je da Srpski pokret obnove i vojvidjanski Madjari ne kane uci u Mirkovu vladu, dok su levicari i radikali na konsultacijama, odrzanim u razrusenoj zgradi vlade, pokazali tradicionalnu spremnost da razgovaraju o podeli vlasti.

Iako je savezni premijer najavio da cemo pocetak naredne nedelje docekati s rekonstruisanom vladom, koja ce, stavise, predstaviti ozbiljan program, ni najozbiljniji analiticari nisu videli kako bi renoviran Bulatovicev kabinet mogao da ponudi program izlaska zemlje iz krize kad vecina njegovih clanova nije kadra da izadje iz zemlje, a sve ministre ne priznaju u jednoj od dve federalne jedinice. Dubinu provalije izmedju Dedinja i Cetinja najbolje ilustruje potpuno ignorisanje Bulatoviceve odluke da organizuje nove konsultacije iako su prethodna savetovanja o istoj temi pre mesec dana dozivela potpuni neuspeh. Od tada se nista nije promenilo.

Podgoricka platforma

"Bojim se jos niko nije saopstio gospodinu Bulatovicu da se on u ovoj zemlji nista ne pita. Ovde u Crnoj Gori taj poziv niko ne dozivljava ozbiljno jer njegova vlada nema nikakav legitimitet", kaze za NIN ministar pravosudja Dragan Soc. On najavljuje da ce crnogorska vlada u cetvrtak verifikovati platformu za redefinisanje odnosa u SR Jugoslaviji, koju ce uputiti Savezu za promene, Srpskom pokretu obnove i ostalim relevantnim demokratskim snagama u Srbiji.

Spektakularne informacije o navodnoj spremnosti Milosevica da Momira pusti niz kanjon Morace i ponudi reformistima da reprizira dramu o biciklisti, izazvale su kod nekih restauratora crnogorske drzave bojazan da bi takvim zaokretom Milosevic samo kupio vreme i skinuo sa dnevnog reda sve cesce pominjan referendum o statusu Crne Gore.

Na pitanje da li je iz Beograda stigla ozbiljna ponuda da se DPS prepusti mesto mandatara, pod uslovom da na svom mestu ostane Milosevic, Soc je odgovorio da do vladajuce koalicije nije stigao nijedan signal koji bi ukazivao na to da je levica spremna na kompromis. "Cak i kada bi se tako nesto dogodilo, ne osecam raspolozenje u Crnoj Gori da se takav predlog prihvati, jer bi to predstavljalo svojevrsnu amnestiju za dosadasnu pogubnu politiku u Crnoj Gori i Jugoslaviji", smatra ministar pravosudja i potpredsednik Narodne stranke.

Pored bojazni da bi za nekoliko meseci beskompromisne, tvrde politike mogao ostati predsednik bez zemlje, Milosevicev manevarski prostor suzava se i zbog blage promene raspolozenja u sestrinskoj socijalistickoj partiji, neraspolozenoj da udje u rizicno izazivanje novih sukoba. Tako je potpredsednik SNP Zoran Zizic doziveo prave ovacije poslanika vladajuce koalicije u crnogorskom parlamentu kad je izgovorio da njegova partija nije u bezrezervnoj koaliciji sa SPS, JUL-om i Milosevicem, vec samo sa gradjanima Crne Gore i njenim biracima. Drugi potpredsednik partije, Predrag Bulatovic, izjavio je da ce SNP saradjivati sa svima koji postuju cinjenicu da je Crna Gora stara drzava i da "nijedan oblik drzavne zajednice u koji udje ne moze ponistiti njenu suverenost i ravnopravnost".

Suoceni sa nesrecnim iskustvima Milosevicevih saradnika iz Krajine, Republike Srpske i, na kraju sa Kosova, koji su preko noci pretvarani od istorijskih gromada u bezvredne kamencice, deo Bulatoviceve partije, koji je odlucio da se za vlast u Crnoj Gori bori u Podgorici a ne na Dedinju, uvidja da ce najavljeno prosirivanje savezne koalicije sa radikalima naneti ozbiljnu stetu njihovoj partiji. Ipak, ona ce biti manja od stete koju ce pretrpeti radikali posto ostanu da u vladi brane one srpske krajeve koje jos nisu izgubili.

Simulacija promena

Sef poslanicke grupe Srpskog pokreta obnove Milan Mikovic izjavio je posle konsultacija sa Marjanovicem da je svim strankama ponudjeno da ucestvuju u vladi "srazmerno sa brojem poslanika u skupstini", a sve sa ciljem da se "ojaca ugled i uticaj vlade". Ponudu su odbili SPO i Savez vojvodjanskih Madjara, a lider radikala i potpredsednik vlade u ostavci izrazio je spremnost da u istu vladu, iz koje jos nije zvanicno izasao, ponovo udje. Iako je ponovio da su radikali spremni da udju u vladu u kojoj bi bile zastupljene sve parlamentarne stranke, Mikovic smatra da su radikali skloni da udju u vladu bez preteranog uslovljavanja.

"Predstavnici vlastu kazu da su i oni za prelazne vlade u kojoj bi bile sve stranke, ali se ne bi dovodio u pitanje primat levice. Oni to nisu direktno rekli, ali se moglo naslutiti da su spremni da sprovedu promene pod uslovom da svi ostanu na svojim mestima", kaze Mikovic.

Proucavajuci uznemirujuce izvestaje s opozicionog fronta, prema kojima saveznici za promene svakog dana u svakom pogledu sve vise napreduju po dubokoj provinciji, Milosevic je izgleda odlucio da odgovori na price o vladama eksperata i domacoj javnosti ponudi kabinet u kojem bi se, pored radikalnih levicara, nasli i pravilno orijentisani strucnjaci, predstavnici dijaspore sa srcem na levoj strani i ostali vlasnici dobre volje za moc. Gradjani Srbije ce uskoro dobiti bar tri nove vlade, koje ce se truditi da zemlju munjevito uvedu u 21.vek i pripreme za Preobrazenje.

BATIC BACEVIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.

The views expressed on this page are those of the authors and do not
represent the policy or position of the Serbian Unity Congress.