2536, avgust 5 1999

FUDBAL

RAT U CACKU

Ovde je najgore pocinjalo na stadionima i u sportskim halama. Sta li to najavljuje dogadjaj sa stadiona "Borca"?

Kada je u Fudbalskom savezu Jugoslavije obelodanjena namera da u svim ligama, pocev od Prve i Druge, bude vise timova nego inace, nije se preterano vodilo racuna o posledicama takve odluke, uslovima za igru i mogucnostima klubova da ih organizuju! Povod za ucinjeno potanko je, pre mesec i vise dana, objasnio Branko Bulatovic, generalni sekretar FSJ, istakavsi - "da zbog bombardovanja nase zemlje sada nije fer da neko (klub) bude ostecen i izgubi status, a da sampionat nije odigran do kraja, iz vec poznatih razloga."

Receno - ucinjeno. Proglasen je novi sampion ("Partizan"), a vecina klubova nasla se u visem rangu takmicenja nego sto zasluzuje. Ovako iracionalno utemeljenje liga-takmicenja nije znacilo i zastitu igre u stvorenom jugoslovenskom "novom fudbalskom poretku". Nije, takodje, postovano jasno i vazno pravilo da utakmica mora biti odigrana u regularnim uslovima. Znaci, da klub koji ne moze da ispuni to pravilo, ne moze da se takmici ne samo u Prvoj ligi vec uopste! Evropska fudbalska unija (UEFA) poodavno je obrazlozila sta je svrsishodno za takmicenje njenih clanica, a medju njima je i FSJ. Vazna preporuka bila je da takozvane male drzave ne organizuju nacionalni sampionat sa vise od 18 klubova, a mi ih imamo 21, bez "Pristine". Kada je o stadionima rec, po UEFA, bezbednost garantuju u SRJ samo tri kluba: "Crvena zvezda", "Partizan" i "Vojvodina". Takmicarski organi FSJ, kao i mnogo puta ranije, zeleli su da ne vide ono sto se vidi i sa avionskih visina. A onda se "dogodio" Cacak! Na utakmici domaceg kluba "Borac" i "Crvene zvezde" dogodio se incident takvih razmera da je u jednom momentu pretio da eskalira u onakav kakav se dogodio na briselskom "Hejselu", kada je utakmica izmedju "Juventusa" i "Liverpula" ipak nastavljena uprkos tragediji (nekoliko desetina mrtvih). Nastavljena je i u Cacku, posto su se navijaci "Crvene zvezde" brutalno rukama, nogama i kamenicama obracunali sa domacom publikom, cuvarima na stadionu i policijom. Zasto je utakmica nastavljena, a nije prekinuta, istrazivace ovih dana mnogi fudbalski organi, ali i policija. Ovoga puta scena obracuna, svako sa svakim, bila je suvise javna, lom se dogadjao na samom igralistu, naravno uz ogromne posledice po aktere i igrace oba tima, ali je nastavljen i posle utakmice. Bilo je takvih scena koje zvanicna lica, sudije i delegati ne mogu da precute!

Dosledan svom retoriskodemagoskom tumacenju ove igre, Miljan Miljanic, predsednik FSJ, kaze: "Fudbaleri su spasli fudbal u Cacku". Kako? Od cega i od koga? Mozda i jesu, jer se nisu potukli medjusobno i nastavili jednu utakmicu koja se u normalnim okolnostima igra 90 minuta, a ova u Cacku trajala je 170 minuta. U prosloj sezoni tri fudbalske utakmice imale su slican tok dogadjaja kao i ova u Cacku, samo sa mnogo manje ucesnika u tuci i sa mnogo manje posledica. Bili su to mecevi u Zemunu: "Zemun" - "Crvena zvezda", Smederevu: "Sartid" - "Vojvodina" i Kragujevcu: "Radnicki" - "Partizan". I kako bi rekao predsednik Miljan Miljanic: "Fudbal u tim mestima spasli su fudbaleri". U nasem okruzenju poznata je cinjenica - da je banalni incident cesto znao da prouzrokuje velike posledice...

Pristalice ove teorije, po kojoj su navijaci samo najosetljiviji deo drustva, podsecaju na incident na utakmici "Dinamo" - "Crvena zvezda" kada je posle "maksimirskog slucaja" najavljen pocetak kraja SFRJ. Ovde su sukobi navijaca prethodili ratovima nacija. Ovo je, ipak, bilo u okviru "srpskog pitanja". Nije valjda da to znaci - gradjanski rat? Tesko je poverovati, zar ne?

ALEKSANDAR MIHAJLOVIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.

The views expressed on this page are those of the authors and do not
represent the policy or position of the Serbian Unity Congress.