2537, avgust 12 1999

SANDZAK

KAKVA AUTONOMIJA

Predsednistvo Bosnjackog nacionalnog veca Sandzaka (BNVS) iz Novog Pazara uputilo je svim politickim strankama u SR Jugoslaviji i Bosni i Hercegovini platformu za resenje statusa Sandzaka i statusa Bosnjaka u SRJ. Ta platforma je usvojena jos 19. jula ove godine, a u informaciji dostavljenoj javnosti tvrdi se da su se oko nje okupile sve sandzacke politicke stranke, organizacije, bosnjacke nacionalne institucije, asocijacije, udruzenja i pojedinci koji se bave pitanjem Sandzaka i Bosnjaka u SRJ.

U pismu skupstinama Jugoslavije i Srbije, vladama i predsednicima, predsednik BNVS Sulejman Ugljanin pozvao je na dijalog i zatrazio od najvisih saveznih i republickih vlasti da, u skladu sa svojim ovlascenjima, pokrenu postupak za resavanje statusa Sandzaka i statusa Bosnjaka u SRJ.

U medjuvremenu je saopsteno da je Bosnjacko nacionalno vece usvojilo konacnu verziju Memoranduma o autonomiji Sandzaka i posebnim odnosima sa BiH, kao i Deklaraciju o pravu Bosnjaka na politicku i nacionalnu ravnopravnost. Opsta nacela tog memoranduma predvidjaju da se vlast u Raskoj ostvaruje "u skladu sa Ustavom SRJ i Ustavom Sandzaka", pri cemu bi prvi izbori za "organe vlasti Sandzaka" bili odrzani pod nadzorom Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), a celo podrucje bi bilo demilitarizovano. Oblast Sandzaka obuhvatala bi sest opstina u Srbiji - Novi Pazar, Sjenicu, Tutin, Priboj, Prijepolje i Novu Varos, kao i pet u Crnoj Gori - Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Rozaje i Plav. Skupstina Sandzaka bi, kako se dodaje, ubirala poreze, imenovala "vladu Sandzaka", usvajala nastavne planove i programe, birala sudije i obavljala niz drugih aktivnosti, ukljucujuci utvrdjivanje programa privrednog razvoja. U Memorandumu se napominje da je "bosnjacki narod protiv dezintegracije SRJ, jer bi se time destabilizovao ceo Balkan i ugrozili interesi svih naroda i gradjana, a posebno interesi Bosnjaka".

Memorandumom se prakticno predlaze da Sandzak bude federalna jedinica potpuno ravnopravna sa Srbijom i Crnom Gorom.

Rasim Ljajic, predsednik Koalicije "Sandzak" smatra da su izneti zahtevi sami po sebi politicki legitimni, ali ne vidi nikoga u medjunarodnoj zajednici ko bi stao iza tako ambicioznog projekta. " Ovim se slabe pozicije demokratskih snaga. Mi se plasimo da bi ovaj dokument Milosevic mogao iskoristiti za provociranje njemu preko potrebene nove krize", rekao je Ljajic.

Ipak, najglasnije komentare u javnosti izazvala je informacija drzavne agencije Tanjug o "imenovanju lidera Bosnjackog nacionalnog veca Sandzaka Sulejmana Ugljanina u Prelazno vece Kosovske Mitrovice". To je "opasan presedan" i pokazuje nameru SAD i zapadnih zemalja da, posle Kosova, "zaostre stanje u Raskoj oblasti", ocenila je drzavna agencija Tanjug. U Tanjugovom komentaru, koji su preneli i ostali rezimski mediji u Beogradu, potez Civilne misije UN na Kosovu da Ugljanina postavi u Prelazno vece Kosovskomitrovackog okruga ocenjuje se kao "neobjasnjiv i cudan" i kao "jos jedan korak" Civilne misije UN u krsenju Rezolucije Saveta bezbednosti UN o Kosovu.

Na celu Prelaznog veca za Kosovskomitrovacki okrug nalazi se Martin Garod. To vece ima devet clanova. Drzavna agencija istice da Ugljanin jeste rodjen u Kosovskoj Mitrovici 1953. godine, ali je iz nje otisao posle zavrsene osnovne skole, da bi se posle studija u Sarajevu preselio u Novi Pazar. Uzgred, Bosnjacko nacionalno vece Sandzaka se u Tanjugovom komentaru naziva "samoproklamovano telo" Muslimana u Raskoj oblasti. "Skriveni cilj njegovog ubacivanja na politicku scenu Kosova i Metohije mogao bi biti da ustalasa situaciju i stvori izmisljene razloge zbog kojih bi Zapad trazio intervenciju u Raskoj oblasti, ili bar prosirenje mandata Kfora na to podrucje", ocenio je Tanjug.

Ali, Bosnjacko nacionalno vece Sandzaka je u medjuvremenu demantovalo tvrdnje da je Ugljanin ukljucen u Prelazno vece u Kosovskoj Mitrovici. Inace, predstavnici civilne misije Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK) i prvaci stranaka koje u tom gradu okupljaju Srbe, Albance, Turke i Rome, osnovali su 5. avgusta Prelazno vece za sest opstina Kosovskomitrovackog okruga. Devetoclano Vece ima sest komisija koje ce resavati probleme u lokalnoj samoupravi, brinuti o povratku raseljenih kucama, skolstvu, javnim ustanovama i preduzecima, zdravstvu i komunalnim sluzbama.

N.N.



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.

The views expressed on this page are those of the authors and do not
represent the policy or position of the Serbian Unity Congress.