2544, septembar 30 1999

SEVERNO KOSOVO

I SRBI VOLE UNIFORME

Dolinom Ibra od Kosovske Mitrovice, preko Leposavica do Leska vec uveliko jezde Bili i Laki. Doduse ne na konjima, vec supermodernim dzipom "micubisi" sa velikom belom petokrakom i oznakom "Police". Dvojica serifa sa upecatljivim zvezdama na prsima, prvi rendzer iz Kanade, drugi marsal iz Teksasa, trenutno su medju najatraktivnijim pripadnicima medjunarodnih snaga u okviru implementacije civilnog dela misije posle prethodnog dolaska vojnika Kfora. Sve je vise i pripadnika OESC-a, UNMIK-a, UNHCR-a, Unicefa.

Dok deca znatizeljno i ljubopitljivo prate stasite serife, stariji u severnom delu Kosova, na granici prema ostatku Srbije, i dalje strepe od svega sto se desava u "postratnom periodu". Retko koga cete naci medju cetrdesetak hiljada Srba koji zive u kompaktnim, etnicki cistim zajednicama, u cetiri opstine, da ce reci da je odusevljen koloritom i raznolikoscu od vojne i druge opreme, do uniformi i jezika koji se sada ovde govore. Ali to je nesto na sta se polako navikavaju i kontakti se polako uspostavljaju.

Srbi su ipak vise ocekivali od medjunarodne zajednice. Njih i dalje brinu Albanci kao i to koliko ce im svet jos dopustiti. Posle transformacije znacajnog dela OVK u Zastitni korpus Kosova, koji formacijski i po nacinu organizovanja neodoljivo podseca na vojne strukture NATO-a, malo je Srba koje mozete ubediti da se tu ne krije neka podvala ili makar neshvatanje sustine kosovskog sukoba od strane glavnih svetskih mirotvoraca.

Zbog toga i ne cudi autoritet koji imaju predstavnici Srpskog nacionalnog veca Kosovomitrovackog okruga, nestranacke asocijacije Srba, koje je nastalo gotovo spontano jos pre pocetka rata, u cijem je sastavu i grupa "Most", ekipa odvaznih mladica koji danonocno dezuraju na Ibarskom mostu u Mitrovici i kojima se pripisuje zasluga sto u prvim danima nakon povlacenja VJ, a i kasnije, Albanci nisu osvojili citav ovaj kraj.

Nije nikakva tajna Nije nikakva tajna u prvim danima nakon povlacenja VJ, a i kasnije, Albanci nisu osvojili citav ovaj kraj.

Nije nikakva tajna Nije nikakva tajna u prvim danima nakon povlacenja VJ, a i kasnije, Albanci nisu osvojili citav ovaj kraj.

Nije nikakva tajna Nije nikakva tajna u prvim danima nakon povlacenja VJ, a i kasnije, Albanci nisu osvojili citav ovaj kraj.

Nije nikakva tajna Nije nikakva tajna u prvim danima nakon povlacenja VJ, a i kasnije, Albanci nisu osvojili citav oNije nikakva tajna u prvim dane strane isuvise kasni sa uspostavljanjem civilnog sektora i normalizacijom ukupnog drustvenog zivota, pa se strpljenje na obe strane topi. Preterano veliki broj raznih svetskih institucija dovodi do toga da se dupliraju poslovi i nadleznosti, primetno je i preveliko administriranje, tako da od proklamovanih obecanja malo sta je do sada uradjeno.

Primera radi, u okviru Kfora deluje CIMIC centar, koji bi trebalo da koordinira vojne i civilne poslove, kao sto je pomoc u zdravstvu, skolstvu, komunalijama. U Leposavicu tvrde da pripadnici belgijskog bataljona za sada nisu pomogli ni da se zameni makar jedna sijalica u glavnoj ulici. Iako su pored naoruzanja doterali i brojne gradjevinske i druge masine, Belgijanci za sada uzurbano rade na obezbedjivanju sopstvenog smestaja pred zimu.

Za civilnog administratora u opstinama Zubin Potok i Leposavic nedavno je postavljen Bugarin Ivan Kotov. Iz onoga sto je narodu objasnjeno, on bi trebalo da bude neka vrsta gradonacelnika. Ipak, u Leposavicu je pre nekoliko dana odrzana sednica Skupstine opstine kojom je predsedavao predsednik Dragan Jablanovic. Kao da se nista u medjuvremenu nije promenilo, odbornici su "odradili" svoj posao, upucujuci sijaset zahteva medjunarodnoj zajednici u dosta ostrom tonu. Ko ce koga da "slusa" nije tesko dokuciti, ali se apsurdi nizu iz dana u dan.

Sadasnju situaciju posle transformacije OVK i buduce akcije Srba objasnjava dr Vuko Antonijevic, predsednik SNV:

- Posle povlacenja Vojske Jugoslavije 19. juna na nasoj teritoriji nije ostala nijedna organizovana oruzana formacija Srba, sto je potvrdjeno ovih dana i od medjunarodne organizacije. Trebalo je da usledi potpuno razoruzavanje pripadnika OVK. Mi u SNV mislimo da u zadatom roku nije doslo do stvarnog razoruzavanja Albanaca, jer se govori o 10 000 komada oruzja koje je predato. Videli smo da se radi o trofejnom, zastarelom i neupotrebljivom oruzju, a ako se ima u vidu da je bilo oko 50 000 naoruzanih pripadnika albanskog naroda, jasno je nepoverenje prema nacinu i brzini sprovodjenja Rezolucije 1244 UN. Svakodnevno smo i svedoci nasilnog pokusaja osvajanja teritorija na kojima zive Srbi.

Kako SNV reaguje na formiranje Kosovskog zastitnog korpusa?

- Ovo je dodatno uznemirilo stanovnistvo Kosova jer lici na klasicnu vojnu strukturu i bojimo se da je rec o formiranju buduce albanske vojske Kosova. Voleli bismo da gresimo u tome. Sto nas pre medjunarodni zvanicnici uvere u suprotno, smanjice se i tenzije koje postoje izmedju Srba i Albanaca, posebno u podeljenoj Mitrovici.

Nedavno ste imali i vanrednu sednicu SNV posvecenu ovom pitanju. Sta ste zakljucili?

- Posle sastanka sa glavnokomandujucim Kfora za sektor Sever, brigadnim generalom Kusom i administratorom za Mitrovacki okrug, ser Martinom Garodom, odlucili smo da zatrazimo od vojnih i civilnih struktura medjunarodne zajednice da se ova odluka o formiranju ovakvog korpusa ponisti, jer u Rezoluciji UN 1244 za tako nesto nema utemeljenja. SNV smatra da je svet pokazao nemoc da potpuno demilitarizuje OVK i zbog toga pravi kompromis sa njima i to ce destabilizovati i onako krhki mir.

U protivnom, smatramo i trazimo da medjunarodna zajednica i nama omoguci formiranje zastitnih korpusa u zonama srpske odgovornosti prema etnickoj strukturi. Za sada ne postoje nikakvi uslovi za formiranje nekog multietnickog zastitnog korpusa, mada mi nije jasna funkcija takvog korpusa.

Sta ako ovaj vas predlog ne dobije podrsku medjunarodne zajednice? - To bi bilo najlosije. SNV je dosad uspevao da artikulise opravdano nezadovoljstvo Srba severnog dela Kosova i svako drugo nametanje resenja pretilo bi eskalaciji sukoba sto nikome ne bi odgovaralo. Za sada smo uspeli da izbegnemo radikalizaciju problema, ali postoji realna opasnost od samoorganizovanja srpske strane.

LjUBISA POPOVIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.

The views expressed on this page are those of the authors and do not
represent the policy or position of the Serbian Unity Congress.