Недељне информатичке новости |
Звоно за узбуну
Хакерски напад на личне податке Мишел Обаме, Хилари Клинтон, Џоа Бајдена, који по дифолту важе за хиперзаштићене, одјекнуо је као сајбер-бомба и озбиљно узрујао стручњаке за безбедност с обе стране Атлантика.

На дугачком списку познатих и моћних особа чији су социјални бројеви, бројеви телефона и кредитних картица обелодањени на веб-сајту с домена који има ознаку “su”, нашли су се и амерички министар правде Ерик Холдер, звезда таблоида Парис Хилтон и певачица Бритни Спирс. Међутим и даље је нејасно да ли су лични подаци украдени са мобилних телефона и персоналних рачунара, или су их се хакери докопали заобилазним путем, упадом у неку базу података, попут Америчке кредитне агенције, која располаже подацима о новчаним трансакцијама Американаца.
“Мере заштите постоје, али политичари понекад не обрате пажњу на опасност од чувања података на несигурним платформама”, каже за Дојче веле Констанца Курц, портпаролка немачке организације Хаос компјутер клуб. Она објашњава да су и “немачки политичари и пословни људи мета хакерских напада”, те да је у опасности и канцеларка Ангела Меркел, иако је њен мобилни телефон криптографски заштићен, “зато што користи СМС комуникацију”. По Курцовој, решење је у оштријим законима, а Удо Хелмбрехт, директор ЕУ Агенције за безбедност у ИТ сектору, пореди сајбер нападе на личне податке са пљачком банке.
С друге стране, истраживачи са Кембриџ универзитета кажу да не морате бити хакер да бисте открили на које хаљине супруга Барака Обаме троши паре, већ да море пикантних података можете покупити и пажљивим читањем Фејсбука. Да би то доказали, они су у сарадњи са близу 60.000 волонтера који су их снабдели с ФБ-лајковима, користили алгоритме за предвиђање религијских и политичких ставова фејсбуковаца, те откривање сексуалне оријентације корисника и добили запањујуће тачне податке.
На основу лајкова које су убацивали у алгоритме и миксали их с подацима из психометријских тестова личности, успели су да предвиде, рецимо, злоупотребу наркотика с тачношћу од 73 одсто. И док се истраживање невиђено допало креаторима персонализованог маркетинга, активисти за људска права су зазвонили на узбуну, јер и креирање дигиталног профила још како угрожава приватност. “Коришћење технологије за предвиђање политичких ставова, или откривање полне оријентације, представља претњу за слободу или чак атак на живот“, изјавио је Мајкл Косински, вођа пројекта, а Ник Пиклес, директор организације за заштиту приватности Big Brother Watch каже “да је крајње време да размислимо о томе колико података добровољно делимо“.
За то време ИТ експерти тврде да највише података цури због застарелог и превазиђеног концепта лозинки, те да су пасворди Ахилова пета за осетљиве налоге. Гуглови инжењери мисле да је решења у хардверској аутентификацији. Међутим, када се говори о појмовима “аутентификација” и “ауторизација”, обичном смртнику није најјасније шта је шта, па ваља рећи да је аутентификација процес одређивања да ли уопште неки корисник може или не може да приступи одређеном систему. Ауторизација, опет, следи аутентификацију и заправо одређује чему је могуће приступити.
Било како било, Гугл већ навелико експериментише с новим начинима логовања, који треба да замене традиционалне лозинке. У игри је и идентификација крипто-картицама и смартфонима, а два модела која највише изазивају пажњу су „верификација у два корака“ и „Smartcard-Like USB Token“. Први модел већ две године функционише у пракси и тражи од корисника који се логује са новог компјутера да након верификације лозинке укуца шестоцифрени код који креира колачић у браузеру и који му је на мобилни телефон стигао путем СМС-а, односно гласовном поруком.
“Smartcard-Like USB Token” вероватно ћемо у најскоријој будућности носити у џепу, а футуристи не искључују ни имплантацију за расејане и оне који су склони губљењу ствари. “Замисли да одлетиш на други крај света и не можеш нигде да се улогујеш јер си заборавио да понесеш хардверски идентификатор”, каже један београдски гејмер и додаје: “Који бедак!”
Штампај с мобилног
Док Панасоник одустаје од тржишта мобилним уређајима, а Windows Phone се толико слабо продаје да је већ најављен прекид подршке за WP 7.5 „Манго“ у септембру 2014, Блекбери има нових милион поруџбина. У исто време Гугл планира да на тржиште избаци нови паметни телефон Nexus 5, а Сони је представио два нова смартфона, Xperia SP и Xperia L. Самсунг и HP маме нове купце Самсунгових мобилних уређаја могућношћу директног штампања на више од 180 мрежних штампача из HP InkJet и LaserJet програма.
Загробни твитови
Радосна вест за све који планирају онлајн живот и после смрти: Апликација LivesOn, креирана за слање твитова и након умирања, биће спремна за преузимање почетком априла. У првој фази је бесплатна, а функционише тако што истражује ваше твитове, “учи и скида” вам образац понашања на Твитеру, па онда генерише твитове који треба да личе на ваше, јер ће их објављивати када умрете. Апликација ће бити у функцији само под условом да почнете да је користите за живота, како бисте проверили и кориговали њену будућу, самосталну продукцију. Потребно је и да неког овластите да обавести сервис да сте мртви, како бисте стартовали с онлајн загробним животом.
Весна Кнежевић Ћосић
| Share on Facebook
Постојећи коментари (0)| Пошаљи коментар |
Приступ за чланове |
 |
|
 |
Мисли |
 |

Борис Тадић, почасни председник ДС-а
ДС се суочава с проблемом страначке номенклатуре и бирократије, то је она скрама на тегли, коју морате да склоните да бисте дошли до слатког од јагода, што не значи да сви остали чланови ДС-а јесу оне здраве јагоде.
Прочитајте све мисли |
 |
|