Svet

Pulicerova nagrada za novinarstvo pripala Pro Publici i Asošijeted presu

Beta | 7. maj 2024 | 08:20
Pulicerova nagrada za novinarstvo pripala Pro Publici i Asošijeted presu
TANJUG / AP / Bebeto Matthews

Prestižna Pulicerova nagrada za novinarstvo u javnom interesu dodeljena je danas istraživačkom mediju Pro publika (ProPublica) za "inovativno" izveštavanje o tome kako su se milijarderi udvarali sudijama Vrhovnog suda SAD dajući im poklone i obezbeđujući putovanja.

Agencija Asošijeted pres je nagrađena u kategoriji foto-reportaže za izveštavanje o imigraciji u SAD kroz Latinsku Ameriku.

Nagrada za izveštavanje u javnom intresu dodeljena je Džošui Kaplanu, Džastinu Eliotu, Bretu Marfiju, Aleksu Mierjeskom i Kirsten Berg kao novinarima Pro publike.

Fotografije AP-a snimljene su širom Latinske Amerike i duž američko-meksičke granice u Teksasu i Kaliforniji u godini kada su migracije bile jedna od najvećih tema na svetu.

Nagradom je ovenčano 15 fotografija zaposlenih u agenciji AP, a to su Greg Bul, Erik Gej, Fernand Ljano, Marko Ugarte i Eduardo Verdugo, kao i dugogodišnjih honoraraca AP-a Kristijana Čaveza, Feliksa Markeza i Ivana Valensije.

Pulicerov odbor je dodelio i priznanja za istaknut rad u oblastima kao što su književnost, muzika i pozorište.

Nagrade su ustanovljene testamentom novinskog izdavača Džozefa Pulicera.

Nagradama upravlja Univerzitet Kolumbija u Njujorku, koji je i sam bio u vestima zbog studentskih demonstracija protiv rata u Gazi.

Pulicerov odbor sastao se prošlog vikenda van Kolumbije kako bi razmotrio kandidate za nagradu.

Odbor je prošlog četvrtka u saopštenju pozdravio studente-novinare na Kolumbiji i drugim univerzitetima širom zemlje zbog njihovog rada na pokrivanju pomenutih demonstracija.

Njujork tajms i Vašington post osvojili po tri Pulicerove nagrade

Američke dnevne novine Njujork tajms i Vašington post dobile su po tri Pulicerove nagrade za široku lepezu novinarskih dostignuća za teme od oružanih sukoba širom sveta, do socijalnih nepravdi, položaja dece radnika migranata na američkom Srednjem zapadu, smrtonosnih posledica rata na Bliskom istoku i represije protiv političke opozicije u Rusiji.

Vašington post podelio je nagradu za nacionalno izveštavanje za članak "Teror u ponavljanju", ispitivanje puške AR-15, široko dostupnog oružja koje se obično koristi u smrtonosnim masovnim ubistvima (u SAD), navodi se u saopštenju komiteta za dodelu Pulicerove nagrade.

Vašington Post je opisao da je puška "dala moć napadačima da trenutno pretvore svakodnevne američke zone javnih okupljanja u zone jezivog nasilja".

Novinari Vašington posta nagrađeni su za sveobuhvatnu istragu na terenu u Indiji koja je razotkrila, kako je navedeno, metodično podrivanje najveće svetske demokratije od strane premijera Narendre Modija i njegovih hinduističkih saveznika, koji su koristili društvene medije da raspiruju mržnju i vrše pritisak na američke tehnološke gigante da se priklone moći indijske vlade.

Nagrada za istraživačko novinarstvo otišla je u ruke Hane Drajer iz Njujork Tajmsa, za razotkrivanje rada dece migranata u modernoj Americi i propusta američke vlade koji su doprineli da se ta nelegalna praksa nastavi.

PROFIMEDIA / Martin Shields / Alamy / Alamy
PROFIMEDIA / Martin Shields / Alamy / Alamy

Njujork tajms je dobio međunarodnu nagradu i za izveštavanje o ratu na Bliskom istoku i to u trenutku kada je izveštavanje sa tog područja pod oštrim kritikama međunarodnih aktivista.

Novinari Njujork tajmsa dobili su nagradu za izveštavanje o smrtonosnom napadu Hamasa na jug Izraela 7. oktobra, neuspesima izraelskih obaveštajnih službi i sveobuhvatnom, smrtonosnom odgovoru izraelske vojske u Gazi.

Nagrada za javnu službu, koja se smatra najprestižnijom, pripala je ProPublici, neprofitnoj organizaciji sa sedištem u Njujorku posvećenoj istraživačkom novinarstvu, za razotkrivanje mreže sumnjivih finansijskih afera u koje je umešan sudija Klarens Tomas iz Vrhovnog suda SAD.

Agencija Rojters je drugi pobednik za izveštavanje o problematičnim postupanjima na radnim mestima u kompanijama koje kontroliše Elon Mask, uključujući SpaceEks i Teslu.

Nagrada za komentar pripala je Vladimiru Kara-Murzi, ruskom aktivisti i novinaru koji je pisao kolumne iz zatvorske ćelije u Rusiji.

Dejvid E. Hofman iz The Posta osvojio je nagradu za uredničko pisanje za seriju o korišćenju digitalne tehnologije od strane autoritaraca za suzbijanje neslaganja.

Magazin Njujork tajms dobio je nagradu za scenario dugometražnog filma "Majka koja se promenila: priča o demenciji", autorke Kejti Engelhart, u kojem se opisuje kako su dve sestre postupale nakon što im je majka dobila dijagnozu da boluje od Alchajmerove bolesti.

Članak se bavio ključnim pitanjima medicinske etike i problemom brige o voljenim osobama koje proživljavaju mentalni sunovrat.